Zranili jste se tak nešikovně, že bylo nutné na nějakou dobu vaši ruku nebo nohu znehybnit? To je jistě velmi nepříjemné a vy kromě ostatních problémů stojíte i před dilematem, jak to teď bude s řízením vašeho motorového vozidla. Vždyť se bez něj přece neobejdete?
Pokud tápete a nevíte co dělat. Přemýšlíte, jestli vůbec se sádrou za volant můžete, tak vězte, že zákon vám to jasně neřekne. Tu to nechává na úsudku každého. Tak trochu doufá v lidský rozum, který nepřecení schopnosti. No a pak také závisí na tom, jestli vás nezastaví policista, protože pokud si bude náhodou myslet něco jiného než vy, pak na vás čeká pokuta, a to skutečně nemalá.
|Jak je to s legislativou
Zákon o silničním provozu totiž stanovuje toto: “Při účasti na silničním provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví a majetek jiných osob, ani vlastní, aby nepoškodil životní prostředí, ani neohrožoval život zvířat.”
Své chování je navíc každý povinen přizpůsobit i stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu. Zda jsou dostatečné na to, abyste nikoho okolo sebe na silnici neohrožovali, je však na vás.
Řízení auta se sádrou
Pokud jste soudní, měli byste dospět ale k tomu, že řídit se sádrou na ruce nebo noze je vážně nerozum. Jsou jasně viditelné a policie má hned příčinu, proč by vás mohla pokutovat. Řidičovi schopnosti totiž mohou být snížené i z dalších důvodů s úrazem spojené, tedy z důvodu užití léků nebo silné bolesti hlavy. Každý řidič by si proto po úraze měl také ověřit, zda neužívá léky, které jsou s řízením kontraindikovány. Jednoduše, které mají na příbalovém letáku napsáno, že ovlivňují nějakým způsobem pozornost a podobně a nedoporučuje se s nimi jít za volant. Pokud by se totiž následně zjistilo, že ty léky máte, a stanete se účastníkem nehody, pojišťovna má vůči škůdci právo na úhradu vyplacené částky.
A tak jednoduše platí: Pokud řidiči znemožňuje nebo i jen omezuje zranění úplné ovládání vozidla, tak i v krajních situacích by měl řízení vozidla vynechat. Jeho reakce na nenadálou situaci v provozu vyžadují plné schopnosti. To možná tak zvládnete maximálně s obvázaným prstem po říznutí v kuchyni, pokud nebylo ještě příliš hluboké.
Svého se musí držet i policista
Policista má totiž jasně definováno, jak má postupovat. Záleží to na zvážení konkrétního případu a konkrétní policejní hlídce. Čili, vše závisí na jeho osobním pohledu. A pokuta jím pak udělená není vůbec malá, dosáhnout může aktuálně 2000 Kč. Navíc kromě pokuty vám může zamezit i pokračování v jízdě.
Dříve, než si tedy sednete se sádrou za volant vašeho auta, zvažte i možné následky.