Roemheldův syndrom, gastrokardiální syndrom, syndrom žaludeční kardie, žaludeční srdeční syndrom i Roemheldův-Techlenburg-Ceconiho syndrom jsou všechno odborné termíny, označení pro jeden a ten samý problém, který poprvé označil Ludwig von Roemheld.
Ludwig Roemheld charakterizoval tento syndrom krátce před svou smrtí. Zkoumal účinky příjmu kalorií na srdce.
Obsah článku
O co jde?
Jde o shluk kardiovaskulárních příznaků stimulovaných gastrointestinálními změnami. Dnes už je považována za zastaralou lékařskou diagnózu. Dnes víme, že je to pouze určitá kombinace symptomů, které se objevují společně a jsou způsobeny jednou nebo více patologiemi. Výskyt tohoto syndromu není zase tak časté, jak by se mohlo zdát.
Jak se projevuje?
Stavy jsou periodické a obvykle se objevují po jídle. Jde o sinusovou sinusovou bradykardii, potíže s vdechováním, anginou pectoris, nepohodlí levé komory, únavou, nepříjemným dýcháním, úzkostí, špatnou perfuzí, křečemi, závratěmi, poruchami spánku, extrasystolami, návaly horka a tachykardiemi. Přítomná je i dušnost, závrať, palpitace, říhání, nevolnost, panický záchvat, zmatení, točení hlavy, zvonění v uších.
Příčiny vzniku
Gastroezofageální refluxní choroba, nadměrná plynatost v příčném tračníků způsobená laktózovou intolerancí, abnormální funkce žlučníku, žlučové kameny, dysfunkce svěrače, hiátová kýla, srdeční most, střevní onemocnění, aneruktonie, střevní obstrukce a akutní pankreatická nekróza.
Diagnostika
Diagnostika je poměrně rozsáhlá. Aby se potvrdilo, že jde o Roemheldův syndrom, nemocný absolvuje poměrně dost rozmanitého vyšetření. Vše obvykle začíná vyšetřením srdce, protože mnohdy žaludeční symptomy zůstanou opomenuty a ty srdeční mohou vyděsit. Po EKG, Holteru, nakloněné rovine, MRI srdce, CT srdce, srdeční katetrizaci, echu a rozsáhlými krevními testy, je nakonec srdeční onemocnění vyloučeno. Pak následuje obvykle psychologické vyšetření, co kdyby šlo o konverzní poruchu. Nakonec se dostane na gastroenterologii, kde se provede kolonoskopie, endoskopie, ultrazvuk. Diagnostika je prostě komplikovaná a obtížná.
Léčba
Stav mohou zmírnit anticholinergika, hořčík, sodík, Lorazepam, alfa blokátory, simethicon, omnimax, antacida, vagotomie, betablokátory. Nicméně, kromě všech těch léků je dobré se zaměřit na spouštěč. Pomoci totiž může i změna stravy. Je proto dobré, když si povedete potravinový deník, s nímž můžete odhalit přesný spouštěč. Pak se mu můžete totiž i snáze vyhnout. Víte, že dokonce existuje i dieta pro Roemheldův syndrom? Poraďte se o této dietě s nutričním terapeutem, měl by vám s utvořením jídelníčku pomoci. Co se týká vlastní domácí lékárny, pomoci vám v tom případě může i anýzový čaj, fenykl i v podobě čaje, kmínový čaj a psyllium.