Domů Nemoci Dětské nemoci Rotavirová infekce

Rotavirová infekce

Rotaviry jsou v naší populaci běžně rozšířené viry, které především v dětských kolektivech způsobují úporné gastroenteritidy – onemocnění, projevující se těžkými průjmy, bolestmi břicha a zvracením. Rotaviry se mezi dětmi šíří kontaminovanými předměty, zvláště potom rukama, jejichž hygiena je u dětí oproti dospělému člověku snížena. Infekce je nebezpečná zejména tím, že silné průjmy mohou vést až k dehydrataci organismu a někdy je nutná i hospitalizace dětského pacienta v nemocnici. Proti rotavirům lze v současnosti očkovat, nicméně důležitější je naučit svého potomka správným hygienickým zásadám.

Rotaviry pod mikroskopem

Rotaviry jsou vysoce odolné patogenní mikroorganismy ze skupiny RNA virů, které se běžně vyskytují v našem okolí. Jde o viry, které nelze jednoduše zničit běžnými dezinfekčními a čisticími prostředky, a proto jsou rotaviry vysoce infekční. Do organismu se dostávají ústy a jejich cílem je sliznice trávicího traktu, kterou napadají, způsobují její zánět a poruchu vstřebávání cukrů, což ústí ve vážné zažívací obtíže. Z těla ven se potom rotaviry dostávají prostřednictvím stolice (udává se, že v 1ml stolice se vyskytuje až bilion rotavirových jednotek). Odtud se virus šíří na ruce, na nichž se usadí až na 4 hodiny, a dále na hračky či jiné předměty, na kterých rotaviry přežívají i několik dní. Prsty či kontaminované hračky si děti strkají do úst, a tím se kruh nákazy uzavírá. Mluvíme o přenosu fekálně-orální cestou. Infekce se tak snadno šíří mezi dětskými kolektivy a způsobuje epidemie hlavně v zimních a jarních měsících (březen, duben).

Rotavirové infekce jsou typické pro děti od 6 měsíců do 5 let věku. Nejvíce ohroženými jsou děti nekojené, děti se sníženou imunitou, s nízkou porodní váhou a děti předčasně narozené – společným jmenovatelem je snížená obranyschopnost dítěte. Až u poloviny případů dětských průjmů a zvracení jsou původcem právě rotaviry. Infekce je zvláště nebezpečná pro kojence a batolata do 2 let, u nichž bývá průběh onemocnění nejtěžší. Přestože jsou průjmy a zvracení běžnou komplikací dětského věku, u takto malých dětí znamenají pro organismus velkou zátěž a mohou způsobit životu nebezpečnou dehydrataci, kterou je někdy nutné řešit i pobytem v nemocnici. Inkubační doba infekce je krátká, přibližně 1-3 dny, následuje cca týden (4-8 dní), kdy má dítě typické příznaky rotavirové gastroenteritidy.

Projevy rotavirové infekce u dětí

Průběh onemocnění může být různý, od bezpříznakového po závažné stavy. Rozvoj infekce je typický nástupem akutního průjmovitého onemocnění. Objevuje se objemný, vodnatý průjem, ale stolice je bez stop krve a hlenu. Nastupuje horečka, která šplhá až ke 40°C, přidružuje se zvracení, nechutenství a bolesti bříška, případně meteorismus. Protože je dětský metabolismus rychlejší než u dospělého člověka, dochází rychle k dehydrataci organismu. Je nutné urgentně doplňovat tekutiny a zvýšit příjem minerálů, jinak může dojít k vážným komplikacím. Kvůli dehydrataci skončí v nemocnici každé páté dítě s rotavirovou infekcí. Po prodělání infekce se ale v těle vytváří protilátky, a proto je dítě před rotaviry nadále lépe chráněno a případná další nákaza má již mírnější průběh.

Léčba onemocnění

Aby mohla být léčba účinná, musí se lékař nejprve přesvědčit o tom, že se opravdu jedná o rotavirovou infekci. K tomu poslouží laboratorní rozbor stolice, v níž lze prokázat přímo rotaviry, nebo jejich antigeny. Diagnózu doplní anamnestické údaje o příznacích, případně epidemiologická situace.

Léčba spočívá především v časné rehydrataci – podávání dostatku tekutin a minerálních látek nejlépe v podobě rehydratačních roztoků z lékárny. Kojení se nemusí přerušovat. Je nutné včas začít podávat dítěti vhodnou stravu – banány, strouhaná jablka, kuřecí maso, rýži, bramborovou kaši, kuřecí či rýžový vývar. Ke snižování vysoké horečky se podávají antipyretika, avšak pozor – ne všechna jsou vhodná pro děti, poraďte se proto se svým lékařem (např. aspirin nesmí děti užívat). Pokud již není onemocnění v největší síle, je dobré pořídit v lékárně jakákoli probiotika, což jsou přípravky k obnově střevní mikroflóry. Důležité – zhruba 2 týdny po prodělaném onemocnění by dítě nemělo dostávat jakékoli potraviny vyrobené z mléka. Důvodem je dočasné narušení tvorby laktázy, která v tenkém střevě za normálních okolností pomáhá trávení mléčného cukru. Ten by zůstal ve střevě nestráven a došlo by opět k průjmům, tentokrát však neinfekčního původu.

Očkování proti rotavirům

Očkování, které je v současnosti dostupné, je nepovinné a představuje účinnou prevenci proti dětským gastroenteritidám způsobených rotaviry. Očkují se kojenci od 6. týdnu do 6. měsíce, avšak čím dříve, tím lépe. Podávají se 2 perorální dávky (tj. ústy, ne injekčně) s odstupem 4 týdnů. V ČR jsou nyní dostupné dvě vakcíny – Rotarix a RotaTeq, které však nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Jejich ceny se pohybují okolo 1.500,- Kč, přesnější informace žádejte od svého pediatra. V prevenci rotavirové infekce ale hraje zásadní roli důkladné dodržování hygieny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here