Rothovy skvrny jsou definovány jako retinální hemoragie. To znamená, že jedná o krvácení do sítnice. Poprvé byly popsány v roce 1872 Moritzem Rothem. Podrobněji je popsal Litten v roce 1878.Někdy se tedy nazývají Littenovy skvrny.
Sítnice je součást oka, která je zodpovědná za zachycovávání a posílání zrakových informací do mozku, Obsahuje světločivné a barvyčivné buňky. Je tedy nepostradatelná pro vidění.
Obsah článku
Příčiny vzniku Rothových skvrn:
Rothovy skvrny často provázejí jiná onemocnění. Nejčastěji se jedná o bakteriální endokarditidu, tj. bakteriální zánět výstelky srdce.
Dalšími příčinami mohou být:
- Leukémie
- Myelom
- Anémie
- Otrava oxidem uhličitým
- Anoxie
- Preeklampsie
- Vysoký krevní tlak
- Cukrovka, která také poškozuje sítnici
- Deficit vitamínu B12
- cévní onemocnění
- atd.
Rizikové faktory pro vznik:
Rothovy skvrny se častěji vyskytují u lidí s imunodeficitem, špatnou dentální hygienou, onemocněním srdečních chlopní, uživatelů nitrožilních drog. Tyto faktory jsou totiž také rizikovým faktorem pro bakteriální endokarditidu.
Diagnostika a vzhled:
Rothovy skvrny jsou diagnostikovány při očním vyšetření. Skvrny většinou nepůsobí obtíže s viděním a jsou objeveny náhodně. Někdy, pokud se objevují v makule, která zajištujě ostré vidění, může dojít k narušení zraku.
Oftalmolog provede fundoskopii. Nahlédne do oka pomocí zvětšovací čočky a světelného zdroje. V podstatě se jedná o vyšetření očního pozadí, které se provádí v rámci každé oční prohlídky. Lékař tak dobře vidí sítnici a cévy v ní. Je také možné provést snímek očního pozadí pomocí speciálního přístroje, u něhož pacient sedí a stačí jen pořádně otevřít oko. Před oběma vyšetřeními je vhodné oči tzv. rozkapat. Jedná se o podání kapek, které rozšiřují zornici.
Rothovy skvrny se popisují jako krvácení, které má tvar podobný plameni, a v centru krvácení je bílá skvrna. Bílá oblast je tvořená fibrinem, který zastavuje krvácení. Pokud se nevyskytuje bílá skvrna, hovoříme o retinální hemoragii. Krom fibrinu se v Rothově skvrně vyskytují také agregáty krevních destiček a krevní buňky, které tam pronikají společně s krví, která vytéká z poškozené cévy.
Pokud je potvrzena přítomnost Rothových skvrn, je nutné provést další vyšetření, aby se odhalila příčina, které je vzniku Rothových skvrn vedla. Jak jsme psali výše, mohdy se jedná o závažný zdravotní problém.
Rychlé a jednoduché vyšetření je zjistit krevní cukr (glykémii), aby se vyloučila cukrovka, změření krevního tlaku, aby se vyloučil vysoký krevní tlak. Nesmí se opomenout vyšetření srdce, aby se vyloučila endokarditida. V tomto případě je vhodné vyšetřit zánětlivé markery v krvi a ultrazvuk srdce.
Léčba Rothových skvrn:
Rothovy skvrny jako takové není možné léčit, ale je možné ovlivnit onemocnění, které je způsobuje. Tím se omezí jejich další vznik a skvrny mohou být po čase samy “vstřebány”, tj. vyhojeny.