Domů Nemoci Oční vady Rozkapání očí

Rozkapání očí

I když se vám to může zdát neuvěřitelné, hluboký pohled do vašich očí může prozradit víc, než kolik máte dioptrií. Oční pozadí vám zkontroluje oční lékař. Vyšetření oční sítnice nemusí přímo odhalit oční problém, ale může odhalit i jiné choroby, s nimiž oční pozadí souvisí.

Vyšetření oka je nebolestivé. Provádí ho pouze specialista za pomocí speciálního přístroje, oftalmoskopu a štěrbinové lampy. S jeho pomocí se dívá na zadní část vnitřního povrchu oka. Sleduje sítnici, zrakový nerv a cévy. Aby však bylo možné toto pozadí pozorovat je zapotřebí nejprve oko důkladně rozkapat.

Rozkapání očí, čili cykloplegie

Do očí se kapou speciální oční kapky, které rozšiřují zorničky, přes kterou pak je možno  sledovat oční pozadí. Přirozeným účinkem těchto kapek je i to, že se vám rozostří vaše vidění. Oči vám pak zůstanou ještě několik hodin rozostřené. Po čase účinek vyprchá a či se zase samy vrátí do původního stavu. Je nutno počítat s tím, že po takovém očním vyšetření není možné řídit motorová vozidla. Oči je zapotřebí po celou tu dobu chránit slunečními brýlemi. Po rozkapání se oči dostanou do původního stavu přibližně za 24 hodin. Pokud vás čeká operace laserem, musíte vyčkat jeden den. Aby kapičky nakapané do očí začaly účinkovat, je zapotřebí vyčkat zhruba 40-45 minut.

Samotné vyšetření

Samotné vyšetření  spočívá v tom, že rozkapané oči s hlavou uložte do přístroje. Opřete si bradu do opěrky přístroje. V něm je pak oční pozadí osvíceno. Oftalmolog může díky speciální čočce sledovat pozadí až 15x zvětšené. Vyšetření je rychlé a nebolestivé. Postupně se provádí na obou očích. Oční lékař může zcela přesně změřit dioptrie očí. Prosvítí oční média na biomikroskopu a oftalmoskopem zkontroluje oční pozadí.

Kdy se toto vyšetření doporučuje

Měření očních dioptrií bez rozkapání je značně nespolehlivé.

Lékař toto vyšetření vyžaduje při poruchách zraku, u nemocných s vysokým krevním tlakem, u cukrovkářů se provádí pravidelně jednou ročně, před plánovanou lumbální punkcí a při podezření na zvýšený tlak uvnitř lebky.

Makulární degenerace

Tímto vyšetřením se odhalí žlutá ložiska zvaná jako drúzy. nebo shluky pigmentu za sítnicí. Způsobují ztrátu zraku.

Glaukom

Rozkapané oči mohou ukázat změny ve tvaru a barvě vláken optického nervu nebo nadměrné vydutí v místě, kde vlákna optického nervu opouštějí oko a vstupují do mozku. Mohlo by to signalizovat glaukom.

Diabetická retinopatie

Prohlídka s rozkapanýma očima může odhalit otékání nebo prosakování cév v sítnici nebo abnormální růst krevních cév, což pak prokazuje diabetickou retinopatii. Nemoc může způsobit oslepnutí.

Rozkapaných očí se proto nemusíte obávat a již víte, že je to skutečně potřebné. Je to sice nepříjemné a nepohodlné, ale dá se to vydržet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here