Domů První pomoc Rozpolcená osobnost

Rozpolcená osobnost

Rozpolcená osobnost patří do skupiny poruch osobnosti. Známější je jako syndrom rozdvojené osobnosti anebo tzv. alter ego osobnost. Choroba spadá do kategorie dissociativních poruch a neměla by se spojovat se schizofrenií, jak se tomu často děje. Nemá s ní nic společného.

Jak vznikne rozpolcená osobnost

Rozpolcená osobnost se vyvine jako následek nějaké stresové události anebo extrémně obtížného životního období. Velmi často za ní stojí sexuální nebo tělesné zneužívání v dětském věku anebo také emoční odmítání ze strany rodičů. Způsobit ji však může i vážný vztahový konflikt. Nečekané úmrtí někoho velmi blízkého. Byť jde o velmi oblíbenou poruchu z filmů, zvlášť těch detektivních, v reálu se jedná o velmi vzácné onemocnění, které se rozhodně na každém rohu nepotkává.

Projevy

Pro rozpolcenou osobnost je zcela typické, že v jednom těle najednou žije hned několik osobností. Ty se střídají v dominanci. Nemocný člověk nad sebou ztrácí kontrolu. Navenek se však projevuje pouze jako jedna osoba, a to i přesto, že jich v sobě může mít skryto hned několik. Každá osobnost žije svým vlastním životem. Má své zvyky, rituály, vlastnosti i minulost. Každá z těchto osobností skryté v jednom těle může mít zcela odlišné povahy. Jednotlivé osobnosti mohou dokonce trápit i zcela odlišné choroby. Postižení si to obvykle neuvědomují.

Co rozpolcenou osobnost doprovází

Nemocní často trápí noční můry a flashbacky. Typické pro ně jsou poruchy příjmu potravy, sexuální poruchy, problémy se spánkem. Z toho všeho jsou mnohdy agresivní, aniž by vlastně věděli proč, poškozují se a mají sebevražedné sklony.

Diagnostika

Odhalení rozpolcené osobnosti není snadné. Lékař si může povšimnout změny v chování, nálad, stylu oblékání i podezřelých ztrát paměti. Lékař by si však měl ujasnit, že nejde o zapomnětlivost anebo choroby spojené se zapomínáním. Zaujmout může i to, že nemocný často prožívá situace, které si sám nezpůsobil. Třeba popisuje, že se mu doma objevují nové obrázky, dekorace, fotky nebo vzkazy na lednici, které by si nikdy nepořídil.

Léčba rozpolcené osobnosti

Léčba tohoto onemocnění může a nemusí být snadná. K úplné nápravě může dojít klidně během několika málo týdnů. To platí hlavně tehdy, když k tomu dojde po nějaké traumatické události. Někdy se však stane, že stav přetrvává delší dobu a mění se v chronický stav, který již není snadno zvladatelný. Vyléčit takovou rozpolcenou osobnost je potom dost komplikované, náročné a je zapotřebí spousta času a trpělivosti. Základem léčby je psychoterapie, jehož součástí by měla být kognitivně-behaviorální terapie, dynamická psychoterapie a hypnóza. Z léků pak v léčbě mohou pomoci anxiolytika a antidepresiva. K léčbě je zapotřebí spolupráce hned několika specialistů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here