Domů Nemoci Ostatní Růstový spurt u kojenců

Růstový spurt u kojenců

Růstový spurt u kojenců není ničím neobvyklým, ba naopak, v průběhu prvního roku jej prodělá hned několikrát. Dodnes si na ty chvíle pamatuji. Syn mi rostl abnormálně a když jej to popadlo, tak člověk měl dojem, že večer šel spát v dobrých dupačkách a ráno se probudil v malých.

Jak se projevují růstové spurty

Tyto růstové spurty jsou obvykle spojeny neklidem dítěte, problémy se spánkem, kňouráním, mrzutostí a velkým  doslova nenasytným hladem. Ne, vážně to není vaším mlékem. Ona ta pohádka o Otesánkovi nevznikla jen tak pro nic za nic. Vaše dítě jednoduše roste, a to v nárazech, mno a to dá zcela logicky zabrat. Vaše dítě je rozbolavěné a potřebuje spoustu živin i energie, aby ten růst zvládl.

Kdy se objevují spurty

Moc dobře si vzpomínám, že se můj syn v těchto chvílích chytal za kolena a kotníky. Bolely ho nožičky. Bolesti nohou jsou pro růstový spurt typické.

Růstový spurt se poprvé objevuje cca okolo 3. týdne po narození. Nutno to brát plus mínus, protože každé dítko je jiné. A pak se objevuje ještě několikrát, např. okolo měsíce a půl, 3., 4., 6. a 9. měsíce. Růstový spurt u některých dětí nekončí ani po prvním roce života. Aktivní fáze spurtu trvá cca 3 dny, ale někdy může trvat týden i déle. Častěji takovými spurty trpí dítko vysokých rodičů. U některých dětí spurt probíhá celkem mírně, u jiných zas velmi bouřlivě.

Nevzdávejte to, nepřestávejte kojit

I když to je náročné období, vyplatí se zatnout zuby a vydržet. Malý a nervózní nenasyta, kterému v tomto období neteče mlíčko z prsu tak rychle, jak by chtěl, což ho samozřejmě pěkně rozčiluje. Jde však o moment, který pomine. Pokud si nejste jisti, zeptejte se své dětské doktorky. V tomto období je zcela reálné a normální, když bude dítko chtít nakrmit i 12x za den.

Při péči o dítě nezapomínejte na sebe

Období spurtu je náročné a vyčerpávající, i přes tuto skutečnost byste však neměly zapomínat na sebe. I přes tuto psychickou únavu dbejte na pitný režim a dostatečný přísun živin. Není to ani tak o umělých doplňcích, ale o pořádné večeři, obědu a vynechání sladkostí, které jsou šidítkem za nedostatek sacharidů, které tolik potřebujete, jelikož máte zvýšený výdej energie.

Jak nejlépe zvládnout růstový spurt?

Je to náročné, ale dá se to. V prvé řadě je zapotřebí se řídit potřebami dítěte. Tím, že budete častěji kojit, automaticky se v ňadrech začne tvorba mléka zvyšovat. Nedokrmujte, buďte trpělivé! Dokrmováním byste si snížili produkci mléka a mohlo by se stát, že o mléko přijdete úplně.

Je zcela běžné a přirozené, že stejně jako vaše dítko, tak následně i vy budete hladové a žíznivé. Miminko vás pěkně vyždímá a tak je zapotřebí, abyste poslouchaly své tělo a stejně jako dítko papá více, tak i vy byste měly častěji jíst a pít, a to zcela bez výčitek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here