Domů Nemoci Příznaky Růžová moč

Růžová moč

Čerstvá krev v moči se nemusí vždy vyjevit výraznou rudou barvou, to by té krve muselo jít o masivní krvácení. I přesto, že je v moči dost velké množství krve, obvykle ji nakonec zbarví do růžova.

Příčiny růžové moči

Za růžovou moč mohou některé potraviny, antibiotika, některé léky, ledvinové kameny, písek, infekce, zánětlivá onemocnění ledvin a bohužel i nádorové choroby. Nálezu krve v moči je vždy zapotřebí věnovat velkou pozornost. Růžová moč je doprovázena i s dalšími příznaky. Pokud se stane, že jste si této moči všimli, neváhejte a navštivte urologa. 

Močové infekce

Močová infekce není příjemná, ale obvykle člověka neohrozí na životě. Obvykle je spojena nejen s růžovou močí, ale i s velkými bolestmi, vysokou teplotou. Rizikem je, když infekce postoupí na ledviny. Léky na bolest vám nepomohou. Zapotřebí je nastavit cílenou léčbu. Vyšetřit moč a nasadit ta správná antibiotika. 

Snížená srážlivost krve

Růžová moč se může objevit i z důvodu snížené srážlivosti krve. Je to ponejvíce způsobeno užíváním léků na ředění krve. Někdy za tím ale mohou stát i léky na bolest a záněty. 

Zranění ledvin

I zraněné ledviny, k nimž mohlo dojít v průběhu nehody anebo nějakém úrazu, ponejvíce u kontaktního sportu, můžou stát za růžovou močí. 

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny nejvíce trápí muže a patří k těm nejčastějším chorobám ledvin. Kameny vznikají buď v ledvinách nebo v močovém měchýři. Největší množství je ze šťavelanu vápenatého, dále však kameny mohou být z kyseliny močové, z cystinu nebo fosforečnanu vápenatého. Struvitové kameny pak mohou tvořit i bakterie, které štěpí močovinu. 

Co je způsobuje? 

Za vznikem kamenů stojí v prvé řadě dědičnost, nevyvážená strava, nedostatečný přísun tekutin, zvýšená koncentrace látek, z nichž se tvoří kameny, překážky ve vyprazdňování močových cest, infekce močových cest, metabolické poruchy, Crohn a jiné nemoci. 

Projevy

Vedle růžové moči se ledvinové kameny projevují i bolestivostí, v boku s vystřelováním do třísla, bolestivým močením, bolestí podbřišku, nevolností, zvracením, zablokováním močovodu, zvětšením ledvinové pánvičky. Kolika je přerušovaná bolest, která trvá obvykle 20-60 minut. 

Jak se zbavit ledvinových kamenů?

Většina z nich jich naštěstí tělo opustí spontánně. Bohužel ty, které jsou větší než 5 mm, se neobejdou bez chirurgického odstranění. V odstranění jim může pomoci i užívání jistých léků a rozpouštění ledvinových kamenů. To je však reálné pouze u kamenů z kyseliny močové. Jinak je zapotřebí provést uteroskopii v celkové narkóze. Další možností je i drcení kamenů rázovou vlnou anebo také perkutánní extrakce, jež drtí kameny zavedením nástroje přes kůži. Pomoci může i ledvinový čaj. Nejdůležitější je však prevence, aby k tomu nedocházelo opakovaně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here