Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Rýma

Rýma

Rýma – zánět nosní sliznice projevující se pocitem ucpaného nosu, kýcháním a vodnatým výtokem z nosu –  je nejběžnější infekční onemocnění, kterým se průměrný člověk nakazí několikrát za rok. Nejvíce ohroženou skupinu přitom představují děti předškolního věku. Léčba je založena na zmírňování příznaků.

Příčiny a příznaky onemocnění

Rýmu způsobují viry, nejčastěji se jedná o viry ze skupiny rinovirů. Mezi typické příznaky patří nechutenství, bolesti

Rýma
Rýma

hlavy, zvýšená únava, bolest svalů, vyšší tělesná teplota (obvykle v intervalu od 37 do 38 stupňů Celsia), pocit ucpaného nosu, svědění nosní sliznice a kýchání, vodový výtok z nosu (který může mít postupně charakter hustého zeleného až žlutého sekretu). Rýma může být doprovázena kašlem a bolestmi v krku.

Léčba akutní rýmy

Léčba akutní rýmy spočívá ve zmírňování symptomů. Pacientům se podávají léky k utlumení bolesti a ke snížení horečky. K uvolnění sekretu z nosu se používají nosní kapky. Pokud pacient trpí kašlem (častá komplikace zejména u dětí, kterým stéká sekret dolů na průdušky), jsou součástí medikace také léky proti kašli. Dále je důležité smrkat, aby se rýma nerozvinula v jiné, závažnější onemocnění vyžadující antibiotickou léčbu (například zánět středního ucha nebo zánět vedlejších nosních dutin). Malým dětem, které ještě neumí smrkat, je nutno rýmu odsávat – zde se stala osvědčeným pomocníkem odsávačka hlenů napojitelná na lux. Při léčbě je důležitý klid, dostatečný příjem tekutin a vitamínů (především vitamínu C, který urychluje léčbu zánětu). V místnosti, kde pacient pobývá, by měl být vlhký vzduch. Rýmu lze léčit také přírodní cestou, nejvíce se přitom osvědčil česnek (jakožto přírodní antibiotikum), zázvor a bylinky proti nachlazení, jako je jitrocel, tymián, lipový květ a černý bez. Neléčená rýma je spojena s rizikem vzniku závažnějšího onemocnění, jako je zánět průdušek, anebo s rozvinutím chronické rýmy.

Chronická rýma

Chronická rýma, která postihuje především děti předškolního věku, patří mezi nejčastější dětská onemocnění a může mít několik forem. Katarální, hypertrofickou, atrofickou a alergickou (alergická postihuje děti stejně jako dospělé). Katarální rýma, která je způsobena oslabením imunitního systému, se léčí postupným posilováním imunity. Léčba hypertrofické rýmy způsobené neustále zduřenou částí nosní sliznice (což pacientům působí značné dýchací obtíže i potíže s mluvením) spočívá v odstranění postižené části sliznice, což lze pomocí laseru (metodou laserové mukotomie). Příznaky atrofické rýmy, pro kterou je charakteristické vysychání a pozvolný úbytek nosní sliznice, se zmírňují pravidelným zvlhčováním sliznice. Alergická rýma vyvolaná poruchou imunitního systému pacienta (a může mít buď sezónní, nebo celoroční charakter) se léčí snižováním sekrece (podáváním antihistaminik) a zmírňováním příznaků. Možnou alternativu představuje homeopatická léčba.

Možnosti prevence

Vzhledem k tomu, že rýma představuje virové onemocnění, je důležitou součástí prevence posilování obranyschopnosti organismu (otužováním – ideální je saunování, vhodným složením stravy, která by měla být bohatá na důležité vitamíny a probiotika). V rámci prevence lékaři rovněž doporučují užívání doplňků stravy (například extraktu z rakytníku nebo echinacei). Protože se rýma přenáší nejen kapénkovou infekcí, ale také stykem s kontaminovanými předměty, je důležité pečlivě dbát na mytí rukou (zejména pokud cestujeme MHD, vracíme se z veřejně sdílených prostor, atd.) V případě, že je nosní mandle ložiskem infekce a pacient trpí rýmou po větší část roku, může stav zlepšit odstranění nosní mandle. Tato operace se provádí především u dětí předškolního věku. Možnosti prevence alergické rýmy nejsou známy.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here