Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Šalvěj a její účinky

Šalvěj a její účinky

Šalvěj je stále zelený keř s šedavými lístky a nafialovělými kvítky, který roste divoce po celém světě a lidé jej také s velkou oblibou pěstují na svých zahrádkách, balkonech a parapetech. Její domovinou je však Středozemí. Šalvěj se však nepěstuje pouze k okrase, hojně se užívá v kuchyni, kosmetickém průmyslu a v medicíně. Šalvěj je totiž i léčivá.

Šalvěj se jako lék užívá celá staletí. Už ve Starém Římě ji považovali za zázračnou léčivou bylinu, která umí s tělem hotové zázraky. V roce 2001 byla šalvěj označena bylinou roku.V kuchyni se užívá pro svou příjemnou sladkou pikantnost. Z šalvěje se užívají nejen lístky (čerstvé i sušené), ale i olej, který má mocné zdraví prospěšné účinky.

Šalvěj obsahuje

Šalvěj obsahuje stejně jako rozmarýn anebo máta spoustu těkavých olejů, flavonoidů (apigenin, diosmetin, luteolin), fenolové kyseliny, ketony (A a B thujony), cineol, borneol, hořké látky (cornsole) a to včetně fenolové kyseliny, kyseliny tříslové, kyselina chlorogenová, kávová, nikotinové kyseliny, estrogenní látky a kyseliny rozmarýnové. Šalvěj pak obsahuje i celou řadu antioxidanů.

Šalvěj a její účinky

V minulosti se šalvěj se v minulosti užívala k léčbě uštknutí, k ochraně proti zlu, k posílení ženské plodnosti. To všechno je však minulost, dnes se ví i o jiných, skutečných léčivých vlastnostech této byliny, kterou potvrdily i odborné studie a výzkumy. Jde zejména o její antiseptické vlastnosti, kdy působí i jako konzervační látka, která dokáže zabíjet bakterie. Pro tyto vlastnosti se užívá nejen v kuchyni, kdy se přidává jako koření do masa, ale i v kosmetickém průmyslu, kde je hojně přidávána do ústních vod, zubních past a podobně. V medicíně se pak užívá také k léčbě bolesti svalů a revmatismu. Jde o velmi mocný léčivý prostředek, který užívá i aromaterapie. Již od nepaměti se užívá i jako lék proti stárnutí, má totiž silné účinky, které zabraňují ztrátě paměti a mírní deprese. Doporučuje se užívat i při Alzheimeru (mírná až středně těžká forma), jelikož podporuje paměť, stimuluje mozek i zlepšuje jeho koncentraci. Studie rovněž prokázaly, že šalvěj dokáže zabít i bakterii Escherichii Colli a dokáže si poradit i s mykotickými infekcemi. Aby toho nebylo málo, šalvěj snižuje nepříjemné pocení, jde o skvělý antioxidant, který podporuje detox organismu a také uklidňuje a zlepšuje trávení. Pomáhá řešit dyspepsie. Ve stomatologii působí nejen jako antiseptikum, ale i jako protizánětlivý lék. Šalvěj má tedy i blahodárné účinky na imunitu. Prokazatelně tlumí kašel a pozitivně působí i na astma. Dále se předpokládá, že ovlivňuje i hladinu estrogenu, čímž podporuje tvorbu mléka a napomáhá ženám v období menopauzy. Pomáhá i v boji proti osteoporóze, napomáhá atopiků a jiným nemocným, které zlobí ekzémy, lupenka a akné.
Šalvěj tak v dnešní době můžete potkat jako koření, čaj, tabletu, esenciální olej, kapsli anebo jako tinkturu.

Na co si však dát pozor

Stejně jak tomu je se vším, i zde je nutné si dát na určité věci pozor. Aneb nic se nesmí přehánět, a to i v případě užívání šalvěje, protože jinak vám hrozí intoxikace. Bylinu by neměly užívat ženy v těhotenství a v průběhu kojení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here