Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Samovolný únik stolice

Samovolný únik stolice

Samovolné unikání stolice, nebo také inkontinence stolice, je nepříjemný stav, který nemocného značně omezuje, ponižuje a může jej dokonce i ohrožovat na životě.

Co je inkontinence stolice

K inkontinenci stolice dochází tehdy, když člověk ztratí volní kontrolu střevního vyprazdňování, v jejímž důsledku dochází k samovolnému odchodu stolice. Nemocný necítí nebo nedokáže ovládat zadržení stolice, způsobeno to může být i poruchou funkce konečníku, řitního otvoru a nervové soustavy. Inkontinence může být spojena i s únikem plynů anebo s naprostou ztrátou kontroly nad vyprazdňováním.

Příčiny samovolného úniku stolice

Stav může vyvolat zácpa, která paradoxně může způsobit oslabení řitního otvoru a tračníku. Dále stav může zapříčinit zaklínění stolice v konečníku, silný průjem, dysfunkce pánevního dna, poškození análního svěrače, nervová poškození anebo poškození svalů, operace konečníku nebo prostaty, gynekologická operace a chronický průjem. Stav může způsobit i užívání některých léků, které se běžně užívají na cukrovku a artritidu. Jde např. o antibiotika. Negativně se podepisuje i zvedání těžkých břemen, což vede k oslabení pánevního dna. Objevit se může u mrtvičky a Parkinsonovy choroby. Inkontinence stolice nemusí potkat pouze seniory, jak by se předpokládalo, ale postihnout může dokonce i děti. Stavem trpí spíše ženy než muži.

Diagnózy spjaté se samovolným únikem stolice

Dojít k tomu může z důvodu poškození z porodu. Způsobit to však může i Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, dráždivý tračník, potravinová intolerance, vrozený rozštěp páteře, roztroušená skleróza, poranění míchy, mozková příhoda.

Projevy samovolného úniku stolice

Ke klasickým příznakům patří průjem, zácpa, plynatost a nadýmání. Kromě fyzických projevů však nemocného poznamenává po psychické stránce, kdy snižuje i jeho sebevědomí, společenské a sociální vyžití, partnerský vztah i profesní a osobní život. Objevit se pak může stres, napětí, nervozita, úzkost, vyčerpání, strach z veřejného ponížení, pocit špinavosti, nechuť k sexu, hněv, deprese, pocit ponížení, izolace, frustrace, rozpaky. Opomenout pak nesmíme ani na bolest, nepříjemný zápach, kožní potíže. Spousta běžných životních situací se stává náročným. Navíc příznaky se mohou postupně zhoršovat.

Diagnostika

Pro úspěšné řešení je důležité, aby byla provedena důkladná diagnostika. Vedle anamnézy a fyzikálního vyšetření je vhodné provést vyšetření per rectum, výtěr z konečníku, endoskopické vyšetření, sono, CT i magnetická rezonance.

Léčba

Základem léčby je správná strava, která je naordinována podle problému. Vhodné je konzumovat více vlákniny, méně celozrnných obilovin, ovoce, zeleniny a zvlášť takové, které jsou projímavé, omezte také fazole, zelí, kapustu, luštěniny, koření, umělá sladidla, alkohol, laktózu a kofein. Lékař může naordinovat léky proti průjmu, plnidla stolice. Pomoci mohou i antimykotika. V některých případech není jiné cesty než té chirurgické. Někdy je nutné vytvořit umělý vývod, jindy se provádí operace svěrače, jenž stimuluje jeho funkci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here