Domů Nemoci Dětské nemoci Sandiferův syndrom

Sandiferův syndrom

Sandiferův syndrom je onemocnění spojené s jícnových (gastroezofageálním) refluxem, který u některých bývá spojen s hiátovou hernií. Dalším typickým příznakem jsou abnormální pohyby šíje, trupu a končetin

  1. Jícnový reflux je stav, při němž se dostává obsah žaludku zpět do jícnu. To se projeví jako známé pálení žáhy, neboť obsah žaludku je kyselý a dráždí sliznici jícnu. Toto dráždění může vést až ke vzniku zánětu jícnu.

U dítěte se objevuje:

  • neklid
  • plačtivost
  • nechutenství
  • plynatost
  • ublinkávání
  • zvracení
  • dítě velmi pomalu přibývá na váze, někdy může váhu dokonce ztrácet
  • záněty dýchacích cest (vracející se obsah žaludku se dostává až do dutiny ústní a může být vdechnut. Dráždí oblast krku a vyvolává zánětlivou odpověď v dýchacích cestách, to se projeví jako chrapot, chronický kašel, záněty plic.

 2. Hiátová hernie je typ kýly, při němž se dostává vrchní část žaludku (fundus) z břišní dutiny skrz otvor pro jícen v bránici do hrudní. 

 3. Abnormální pohyby přicházejí v atakách, tj. náhle, několikrát za den. Nejčastěji po jídle, asi 30 minut po nakrmení. Dochází k hyperextenzi až opistotonus trupu. Jedná se o stav, kdy se nemocní doslova prohýbá do podoby luku. Hlava a paty se v leže na zádech dotýkají podložky, zatímco zbytek těla je prohnut vzhůru do oblouku. Dále je přítomné jednostranné zatuhnutí šíjových svalů, tj. torticollitis a různé svalové stahy na končetinách. Mohou se objevit i velmi podivné pohybové vzorce. Po odeznění záchvatu, kdy dojde k uvolnění těla je dítě rozladěné, plačtivé, podrážděné.

Během vývoje dítěte se příznaky mění a počet atak klesá. Pokud není přítomná jiná neurologická poruchy, vyvíjí se dítě normálně. 

U některých dětí bývají přítomny srdeční obtíže, např. zrychlená srdeční akce.

Diagnostikování Sandiferova syndromu:

Sandiferův syndrom je diagnostikován pediatrem, dále se zapojuje neurolog a gastroenterolog. Provádí se EEG a magnetická rezonance mozku, aby se vyloučila přítomnost epilepsie a jiných mozkových poruch. Důležité je vyšetření jícnového refluxu. Je využit ultrazvuk, 24hodinová pH metrie jícnu, manometrie a endoskopické vyšetření s odebráním vzorku tkáně či dynamické scintigrafické vyšetření jícnu. 

Léčba:

Sandiferův syndrom je léčen pediatrem často ve spolupráci s gastroenterologem, neboť se hlavně hledí na úpravu jícnového refluxu. 

Jsou nastavena režimová opatření, kdy je nutné upravit polohu dítěte a stravu, např. hlavička musí být během spánku výše, u dětí nad 1 rok se doporučuje ukládání na levý bok atd. Stravu je nutné upravit zahuštěním stravy, např. rýžovým odvarem, nebo podávání antirefluxových formulí. Strava se podává častěji v menších porcích. Podávají se potraviny, které rychle projdou žaludkem. Nevhodné jsou ty, které prodlužují trávení v žaludku, např. tučné potraviny, čokoláda, citrusy, čerstvé pečivo atd.

Mohou se podávat také léky, a to takové, které zvýší odolnost a podpoří hojení sliznice jícnu. Je také nutné zlepšit pohyblivost jícnu a snížit produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku. 

V případě těžkých stavů se provádí fundoplikace

Neurologická léčba většinou není podávána. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here