Domů Nemoci Kosti a svaly Sarkopenie

Sarkopenie

Sarkopenie není onemocnění, jak by se mohlo na první dojem zdát, ale zcela přirozený stav spojený se stárnutím. Jde totiž o úbytek svalové hmoty, síly a její funkčnosti, což má významný dopad na celkový stav člověka a jeho život. Proces je pak spojen se zhoršením rovnováhy, chůze a dalších běžných úkonů.

Sarkopenie byla vědci dlouho označována jako projev stárnutí, který není možno změnit, ale není tomu tak docela. Stav je totiž hodně spojen s neaktivitou člověka. Ti lidé, kteří byli po celý život aktivní, jsou těmito změnami postiženy ve vyšším věku. Neblaze se však na tomto stavu podepisuje sedavý způsob života.

Příznaky sarkopenie

V rámci sarkopenie však dochází ke změnám hladin hormonů, proteinů, vitamínu D a také dochází k umírání motorických neuronů. K zjevným příznakům tak patří zcela zjevná ztráta síly, slabost, snížení imunity,  fyzické i mozkové aktivity. Dále klesá hladina inzulínu a testosteronu. Lidé trpí podvýživou z nedostatku kalorií, a to zejména bílkovin.

Sarkopenie a její průběh

Sarkopenie je spojena s věkem a stárnutím. K pozvolnému stárnutí dochází již v období mezi třicátým a čtyřicátým rokem života, svalovou hmotu však lidé začnou ztrácet přibližně od padesátého roku života. Nejprve se jedná o nepatrné ztráty ve výši asi 1,5% ročně, ale s přibývajícím věkem procento narůstá. Razantně k tomu dochází po sedmdesátém roku života.

Co stav ještě zhoršuje?

Stav zhoršuje nedostatečný přísun živin, tedy malnutrice, a to zejména bílkovin, které jsou pro stavbu svalů velice důležité. Negativně se na sarkopenii podepisuje rovněž dlouhodobé ležení na lůžku, celkový nedostatek pohybu.

Diagnostika

Lékař se sarkopenií zabývá jen zřídka, spíše se zabývá jejími následky a komplikacemi. Tělo se stává křehčím, slabším, více náchylným k různým chorobám, zlomeninám, mdlobám apod. Objevují se zde potíže s chůzí a tak je i nutné diagnosticky vyloučit i jinou závažnou příčinu. Sarkopenii potvrdí analýza těla a svalové hmoty, CT nebo MRI vyšetření.

Stárnutí nejde zastavit, ale jde ho zpomalit

Stárnutí bohužel nikdo zastavit nedokázal, ale jsou tu přeci jen nějaké možnosti, které stárnutí dokáží zpomalit. Základem řešení sarkopenie je především správné a vyvážené stravování a pak cvičení, které by však mělo být především silové. Vytvoření pravidelného programu, v němž bude zakomponován cvičební plán, a to s volbou správného sportu, cviků a to ve správné intenzitě a délce, umí hotové zázraky. Aby tomu tak vskutku bylo, je vhodné do této snahy zapojit svého fyzioterapeuta anebo osobního trenéra. V dalším kroku vám pomohou i látky, které podporují uvolňování některých hormonů, jejichž hladiny se při sarkopenii snižují. Jde především o hormon ACTH a dále pak všechny hormony po menopauze. Mužům pak mohou pomoci prostředky podporující produkci testosteronu anebo růstového hormonu. Všeobecně lidem se sarkopenií pomohou preparáty určené na léčbu metabolického syndromu, zbavení se nadbytečných kilogramů a vysokého krevního tlaku. Co se týká stravování, ta by neměla být pouze kaloricky vyvážená, bohatá na proteiny a pestrá, ale měla by i obsahovat dostatek vitamínu D, protizánětlivých potravin, potravin s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here