Domů Nemoci Vyšetření, operace Sběr moči za 24 hodin

Sběr moči za 24 hodin

Sběr moči za 24 hodin je typ vyšetření, kterého se můžete dočkat u svého lékaře. Obvykle z důvodu kontroly správné funkce ledvin. Jde o jedno z několika různých vyšetření moče. 

Co  je moč

Moč je biologická tekutina, z níž je možné získat důležité informace o stavu organismu a metabolismu. Její vyšetření patří k základním. Testy pomáhají nejen s diagnostikou, ale i se sledováním průběhu onemocnění a léčby. 

Vyšetření moče 

Při vyšetření moči se posuzuje jeho barva, zápach, pěna i zákal. Důležitou součástí testování je zjišťování pH, hustoty a osmolality. Významné je i znalost objemu moči pořízeného za určitý časový úsek. 

Objem moči 

Množství moči významně ovlivňuje příjem tekutin a stravy. Objemy nižší než 400 ml a větší než 2500 ml nasbírané během 24 hodin, jsou patologické. 

Barva

Čerstvá moč je jantarově žlutá. Intenzita zbarvení moči souvisí s množstvím moči, což je ovlivněno příjmem tekutin a také i jeho dalším výdejem. První ranní moč je ta nejtmavší. Na barvu má vliv i konzumace některých potravin nebo látek. Jiné zbarvení může být rovněž i příznakem nějakého onemocnění. Zelenohnědá moč například neznačí pouze starou moč, ale i onemocnění jater a žlučových cest. 

Zápach

Další faktor, který se u moči sleduje, je zápach čerstvé moči. Některý je znakem různého onemocnění. Poznat tak můžete infekci močových cest, hladovění, cukrovku, cysty nebo fenylketonurii. 

Pěna 

Fyziologická moč příliš nepění. Když už, tak je bílá a rychle zmizí. Tam, kde je hodně bílkovin, je pěna výraznější, ale stále bezbarvá. Bilirubin pak pěnu zbarví do žluta nebo žlutohněda. 

Zákal

Zákal můžete ve sběrné nádobě sledovat po nějaké době stání. Jde o epitelie a je to patologický úkaz. Zákal u čerstvé moči je způsoben bakteriemi, leukocyty, lipidy, fosfáty, uhličitany, kyselinou močovou, oxaláty. To, co to přesně je, se rozliší s pomocí chemických testů nebo pod mikroskopem. 

Jak probíhá sběr moči za 24 hodin

  • Se sběrem je nejlepší začít v šest hodin ráno. Postup by měl být takový, že se nejprve zcela vymočíte do WC. 
  • Od další návštěvy toalety už je zapotřebí sbírat po celých 24 hodin veškerou moč do sběrné nádoby. Musí jít skutečně o veškerou moč. 
  • Nesmíte opomenout žádnou ztrátu, a to ani při vylučování stolice. Aby vše bylo tak, jak má být, je nutné vymočit se do nádoby před stolicí. 
  • Na sběr moči je nutné použít pouze čistou nádobu. Optimálně takovou, která je pro to určená. Je sice možné použít PET láhev od balené vody, ale to je skutečně jen alternativní řešení. 
  • Nádobu je zapotřebí uchovávat na chladném místě. 
  • Sběr moči se ukončuje druhý den opět v šest hodin ráno. 
  • Pokud objem moči přesáhne objem sběrné nádoby, pokračujte ve sběru do další. Na konci sběru pak moč smíchejte a z celého vzorku odeberte vzorek. 
  • I když je moč pouze v jedné nádobě, na konci sběru moč promíchejte, změřte její objem s přesností na 10 ml a odeberte vzorek. V případě, že tohoto kroku nejste schopni, raději do laboratoře doneste veškerou nasbíranou moč. 
  • Nádobu je vždy nutné označit jménem, příjmením, rodným číslem a údajem, zda jde o sběr za 24 hodin. U kreatinové clearence vedle množství uveďte i vaši přesnou váhu a výšku. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here