Schatzkiho prstenec se nachází v jícnu (přesněji v jeho spodní části, kde jícen přechází v žaludek), jde o jeho zúžení, které může způsobit obtíže při polykání. Jde poměrně o častý problém, vyskytuje se asi u 3% populace.
Obsah článku
O Schatzkiho prstenci
Schatzkiho prsten se skládá z malého tkáňového záhybu, který částečně blokuje jícen, což pak vede k dysfagii, čili k problémům s polykáním. Poprvé byl identifikován v roce 1944 u zcela bezpříznakových lidí. Jméno má po lékaři, který ho odhalil. Jeho přítomnost je spojena s problémem s polykání pevných potravin. Hrozí s nimi ucpání jícnu.
Jaké jsou příznaky?
Mnoho lidí nic nepozná. Nemá žádné příznaky. U jiných se mohou objevit problémy s polykáním pevných potravin. Někdy může být pocit, že tam je lepidlo. Někdy ho mohou vyzvracet. Někdy se jídlo v jícnu zasekne a to je spojeno se silnou bolestí na hrudi. Bývá to hlavně u masa, které nebylo úplně rozkousané. Nemocní trpí pálením žáhy.
Co způsobuje?
U vyšetření žaludku se odhalí u 14%. Nebo také asi u vyšetření trávicího traktu s baryem. Zatím nikdo nezjistil, co za jeho vznikem stojí. Velmi často lidé mají rovněž i refluxní chorobu a hiátovou kýlu. Předpokládá se tedy, že souvisí s dlouhodobě neléčeným refluxem jícnu. V té době je sliznice dolního jícnu drážděna kyselým žaludečním obsahem.
Diagnostika
Základem je vytvoření anamnézy. Lékař se ptá, vy odpovídáte. Pak si vás prohlédne. Dále pomůže endoskopie. Rtg. s kontrastem. vylučuje se u vyšetření hlavně rakovina.
Léčba
Terapie představuje Schatzkiho balónkovou dilataci jícnu, u níž se pomocí nástroje s malým balónkem na konci ručně zvětšuje průměr prstence. Zlepšení je rychlé. Pak léky proti kyselosti žaludku.Vhodné jsou blokátory protonové pumpy. Důležitou součástí je i změna stravovacích návyků. Jídlo musíte důkladně požvýkat. Dobré jíst menší množství jídla na jedno sousto. Vyhněte se tvrdé potravě.
Perspektiva prstence
Schatzkiho prstenec je hlavní příčinou problémů u dospělých spojených s polykáním.
Reflux jícnu
Jícnový reflux sice člověka přímo na životě neohrožuje, pokud ho ale nebudete řešit, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Jde poměrně o častou poruchu trávení. Je spojen s jícnovým svěračem, který nefunguje správně. Za normálních okolností se otevírá pouze proto, aby umožnil polykané potravě, aby prošla do žaludku. Pak se rychle uzavře. aby z žaludku do jícnu nepronikly žaludeční šťávy a natrávené jídlo. Pokud je ale slabý nebo poškozený, kdyseliny sem proudí a to se projevuje pálením žáhy a nepříjemným zápachem z úst. Vliv na jeho vznik má obezita, hiátová kýla, těhotenství, poruchy jícnové tkáně, dlouhodobý stres a také neschopnost žaludku se správně vyprázdnit.