Domů Nemoci Hematologie Schistocyty

Schistocyty

Schistocyty jsou v podstatě “kusy”, fragmenty červených krvinek (erytrocytů) v krevním oběhu. Název pochází z řeckého schisto, což znamená rozdrcený.

Fragmenty mohou mít různou velikost i tvar.

  • Často se jedná o tzv. mikropůlměsíce. Tvar skutečně vypadá jako srpek měsíce.
  • Helmovité erytrocyty, i zde pojmenování odpovídá tvaru.
  • Větší poškozené buňky, nejedná se tedy o fragmenty jako takové, buňky mají jakoby rohy a připomínají tak kočičí hlavu.
  • Sféroschistocyty jsou kulovité erytrocyty, které jsou však mnohem menší než ty zdravé a chybí jim světlejší část v centru.

Vznik schistocytů:

Schistocyty mohou vznikat mechanickým poškozením. Tím je myšleno, že existují vlivy, které erytrocyty doslova rozbíjí či roztrhají. Stavy, při kterých k tomu dochází, zmíníme níže.

Vyšetření pro nalezení schistocytů:

Pro identifikaci schistocytů se využívá krevní nátěr, tj. pozorování krevního vzorku pod mikroskopem. Pacientům se odebírá žilní krev, nejčastěji z oblasti loketní jamky. Krev je nanesena na mikroskopické sklíčko, popř. obarvená, aby se od sebe odlišily krevní elementy. Pomocí mikroskopu je možné vidět zdravé erytrocyty a poškozené, rozpadlé erytrocyty. Je nutno podotknout, že v krevním oběhu každého z nás se mohou nacházet schistocyty, jde však o to, v jakém množství jsou zastoupeny. Jako norma se udává do 10 schistocytů na 1000 zdravých erytrocytů.

Nemoci spojené s nárůstem počtu schistocytů:

Vyšetření přítomnosti schistocytů má velký význam a může pomoci odhalit některé nemoci či stavy. Některé z nich vám přiblížíme:

  • Diseminovaná intravaskulární koagulace – u této nemoci dochází ke zvýšené srážlivosti krve a tvoří se mikrotromby v celém oběhu. K tomu dochází např. u některých infekcí, sepsí, rakovin, masivního poškození tkání atd. Zvýšená srážlivost a vznik fibrinových vláken poškodí také erytrocyty.
  • Trombotická trombocytopenická purpura – je nemoc, která je způsobená aktivací krevních destiček. Dochází k jejich shlukování společně se zvýšenou tvorbou fibrinových vláken. To společně s omezením průtoku krve a narážení erytrocytů do shluků vede k jejich poškození a rozpadu.
  • Hemolyticko-uremický syndrom – jedná se o stav, který je doprovázen hemolytickou anémií (anémie z rozpadu erytrocytů), akutním selháním ledvin a snížením počtu krevních destiček. Tento syndrom často vzniká při infekci Escherichia coli.
  • Špatná funkce srdečních chlopní, náhrada srdečních chlopní – krev protéká srdcem a dostává se do styku také s chlopněmi, které se otevírají a zavírají a erytrocyty se s nimi dostávají do kontaktu. Pokud je chlopeň poškozená či nahrazena za umělou, může při uzávěru doslova rozdrcovat erytrocyty.
  • Mikroangiopatická hemolytická anémie – často se vyskytuje u rakovin, kdy dochází k poškození erytrocytů a jejich rozpadů v malých cévách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here