Domů Nemoci Příznaky Šedá barva stolice

Šedá barva stolice

Změna barvy stolice může být spojena s různými zdravotními problémy. Může být spojena s  nízkou hladinou vitamínů, infekcí, jídlem nebo s nějakými zdravotními problémy. Pokud se u dospělých objeví šedá stolice náhle a přítomny nejsou žádné jiné problémy, měly by chvíli počkat, zda se stav nevrátí opět do normálu. Pokud k tomu však dojde u dětí nebo novorozenců, měli by bez váhání okamžitě navštívit lékaře. 

Co všechno může způsobit šedou stolici 

Šedou stolici mají lidé, kteří mají problém se žlučí. Je dost pravděpodobné, že jí nemají dost. Typicky zdravě hnědá stolice je spojená se zdravým pohybem střev. K nedostatečnému množství žluči dochází z důvodu problémů se žlučníkem, játry nebo slinivky. Lidé s šedou stolicí, která jen tak neodezní, by měli navštívit svého lékaře. 

Nejčastější příčiny vzniku

  1. Za šedou stolicí mohou být i některá jídla, a to především mastná nebo potraviny obsahující barvivo, vitamíny, železo. 
  2. Jeden z nejběžnějších parazitů, gardia lamblia může způsobit, že stolice je světle nebo jasně žlutá a může i zešednout. Člověk se jí nakazí napitím. Je ve vodě. Spojena je i s bolestí žaludku, bolestí hlavy, oteklým břichem, zvracením a horečkou. 
  3. Další příčinou mohou být i léky. Některé totiž mohou poškodit játra. 
  4. Za šedou stolicí jsou velmi často problémy se žlučníkem, a to hlavně žlučové kameny. 
  5. Další příčinou jsou nemocná játra nebo problémy s žlučovody. Možností je hodně. Klidně to může způsobit žloutenka, autoimunitní poškození jater, selhání jater, cysta na játrech, rakovina na jater, ztukovatění jater. Léčba se odvíjí od případu a fáze. Kromě šedé stolice nemocného trápí také nevolnost, zvracení, únava, velmi tmavá moč, svědění, mastná stolice, otoky nohou. 
  6. Jednou z příčin je i nemocná slinivka. Ta může ztížit vylučování slinivkových šťáv, což může mít za příčinu zrychlený pohyb střeva, což je spojeno s bledou mastně vypadající stolicí. Problémy slinivky jsou způsobeny infekcí, žlučovými kameny, nadměrnou konzumací alkoholu, nadměrnou konzumací tučných pokrmů a rakovinou slinivky. 

Šedá stolice u dětí

Není třeba panikařit pokud je stolice světlá a pokud k tomu dojde pouze jednou. Problém je spojený s šedou stolicí. Kojené děti mají světlou stolici. Děti, které jedí pevnélátky, mají stolici tmavší, hnědší. Šedá stolice u dětí může být spojena s onemocněním jater, s cholestázou, slinivkou nebo žlučníkem. A proto je nutné kontaktovat lékaře. 

Šedá stolice v těhotenství

Pokud se objeví šedá stolice v těhotenství, je pravděpodobně spojena se žlučníkovými kameny. Stav obvykle doprovází intenzivní svědění, bolest pod žebry na pravé straně, tmavá moč, nevolnost, žloutenka a vyčerpání. Pokud k tomu dojde, je nutné to řešit. Léčba může být spojena s léky, sledováním a někdy se neobejde bez akutního řešení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here