Domů Nemoci Dětské nemoci Sedmá nemoc

Sedmá nemoc

Máme pátou i šestou nemoc, tak proč by nemohla existovat sedmá? A ona existuje a je to označení pro známější název zvaný syndrom ruka-noha-ústa. Jde o takovou malou černou můru všech rodičů, protože jde o záludnou chorobu, která se u nás začala šířit teprve nedávno, přesněji v devadesátých letech minulého století. Za rozšířením onemocnění stojí otevření hranic a zvýšené cestování.

O nemoci

I tato choroba, je jako pátá nebo šestá nemoc, virová a postihuje především malé děti do pěti let. Vlastně je nutno upozornit, že jde o vysoce nakažlivou chorobu, která se šíří pomocí vzduchových kapének a inklinuje k epidemiím. Musíme rovněž upozornit, že i když na ni trpí především malé děti, neznamená to však, že jí nemohou onemocnět i starší děti anebo dospělí. Nemocní proto rozhodně nemohou chodit mezi ostatní lidi (děti). Nejvíce je nemocný nakažlivý v akutní fázi, dříve než začne mizet vyrážka a jeho stolice je infekční ještě další měsíc po prodělané nemoci. Je proto nezbytné, abyste při výskytu sedmé nemoci po celou tu dobu úzkostlivě dbali na hygienu rukou a také pečlivě omývali kontaminované předměty, na nichž virus snadno ulpí a relativně dlouho přežívá.

Projevy sedmé nemoci

Pro sedmou nemoc je typické, že její inkubační době je obvykle 3-5 dní. Zpočátku se projevuje jako klasické nachlazení. Nejprve se objevuje nechutenství, bolest v krku a mírná teplota, někdo může trpět i nevolností a průjmem nebo zduřenými lymfatickými uzlinami. Teprve až později se najednou začnou po těle objevovat zarudlá místa. Ta jsou ponejvíce na dlaních a chodidlech, méně často na rukou, zadečku a v tříslech. Následně se objeví 3-7 milimetrové našedlé svědivé pupínky nebo puchýřky a v puse bolestivé afty, kvůli nimž není dítě schopno jíst, ani pít.

Léčba onemocnění

Základem léčby je klidový režim v izolaci od dětí a jiných lidí, aby se zamezilo dalšímu šíření. Nevhodná je i jakákoliv sportovní a fyzicky namáhavá aktivita. Důležité je opakovaně dezinfikovat hračky i příbory a nádobí. Dítě potřebuje užívat zvýšené množství tekutin, vitamíny skupiny B, antipyretika a analgetika na teplotu a bolest. Dále je nutno zabránit nežádoucímu škrábání a svědění. Podat se mohou antihistaminika, která zklidňují, avšak i tak je nutné pokožku ještě ošetřit zklidňujícími prostředky – Fenistil gelem, zinkovou mastí apod. Nemocný po dobu nemoci nesmí na slunce. K vyléčení dochází obvykle spontánně do 10 dnů.

Když se sedmá nemoc zkomplikuje

Pokud se sedmá nemoc zkomplikuje, může se stát, že po 4-5 týdnech po původním odeznění nemoci dojde k postupnému odloučení nehtů z nehtových lůžek na rukou i nohou nebo vzniku jizviček na kůži. Také musíme upozornit, že po prodělání sedmé nemoci nemáte trvalou imunitu, nemoc klidně můžete prožít i několikrát v průběhu svého života. Nejvíce tím jsou ohroženi lidé se sníženou imunitou. Upozornit musíme i na to, že pokud se touto nemocí nakazí těhotná žena, dochází zde k přenesu prostřednictvím placenty na dítě, což se neobejde bez speciální léčby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here