Domů Nemoci Kůže Sedřená kůže

Sedřená kůže

Sedřená kůže je typ nepříjemného zranění, u něhož je narušen povrch kůže a někdy i podkožní tkáň. Vzniknout může různými způsoby, sedřením, stržením, prasknutím i roztrhnutím. Rána tak může mít i nepravidelný tvar a nerovné okraje. Nebývá však nikterak hluboká a obvykle moc nekrvácí. 

Kde sedřená kůže vzniká

Sedřená kůže vzniká nejvíce v místech, kde dochází ke tření kůže, nebo tam, kde se kůže může třít o oděv. Nejvíce trápí děti a pak i sportovce (běžce, cyklisty, inline bruslaře). 

O sedřené kůži

Sedřená kůže je známá pod různými přívlastky, jako třeba kobercová nebo asfaltová lišej. Název je v těchto případech odvozen od míst, kde vznikla. Každé toto sedření kůže má svá specifika, ať už se to týká vzhledu, tak i ošetření, příznaků a léčby. Malé nekomplikované odřeniny dokážete ošetřit sami, ty větší by však měl vidět lékař. Nemocní s cukrovkou by lékaře měli navštívit pokaždé, protože u nich i banální malá sedřenina může dopadnout fatálně. 

Silniční lišej 

Silniční lišej je označení pro sedřeninu kůže, k níž došlo o asfalt. Tyto zranění jsou velmi bolestivé a nechtějí se hojit. Velmi často také mokvají a hnisají. Není tomu ještě tak dávno a silniční lišej představoval dost svízelný problém, dnes tomu je naštěstí už jinak. Důležité je ránu nejprve důkladně očistit. Kdysi se tento proces skládal z toho, že se rána důkladně zbavila hrubých nečistot. Umyla se vodou, z rány se vykartáčovala špína a nakonec se důkladně prolila peroxidem vodíku. Nebylo to nic příjemného, je to hodně bolestivé a vše se pohřbilo pod obvazy. Tyto rány se dnes ošetřují jinak. Ránu můžete jen opláchnout čistou vodou, případně mýdlovou vodou. Peroxid už se dnes nepoužívá, protože se již ví, že poraněnou tkáň ještě více poškozuje a zpomaluje hojení. Rána se nesmí nechat zaschnout. Rozhodně ji také nesmíte přikrýt suchou gázou. To byste si vůbec nepomohli. Čekala by na vás ohromná bolest a problematické odstraňování. 

Snadné léčení je spojeno s vlhkostí

Takovým řešením představuje spojení s mastným tylem a různými mastmi, ale také i s pomocí speciálního gelu nebo náplastí s gelem. Gel na sebe váže kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivých procesech a zabraňuje tím vznik zánětu. Dále v ráně vytváří optimální pH. Mimo to do rány dodává vlhkost, zabraňuje tím vysoušení a tvorbě tvrdých strupů, které se smršťují a okraje rány mohou praskat, otvírat se a rána se tak může obnovovat a rozšiřovat se. Jde pak i o otevřený prostor pro infekci. S gelem k tomu nedochází. Tvoří měkký strup. Mírní bolest. A díky pravidelnému ošetřování se rána léčí rychle, čistě, bez hnisání a nakonec i bez jizev. I poměrně velké rány tak je možné bezbolestně vyléčit během jednoho týdne až deseti dnů. 

Jak pečovat o strup

Strup je dobré promazávat vepřovým sádlem. Pomáhá to rychlejšímu hojení rány. Dále pak promastí strup a zabrání napínání i praskání pokožky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here