Domů Nemoci Onemocnění srdce Šelest na srdci

Šelest na srdci

Šelest na srdci je typickým doprovodným příznakem onemocnění srdce, který bývá v medicínské praxi poměrně často diagnostikován, a to jak u dospělých, tak u dětí. Onemocnění srdce, které šelest na srdci (přesněji šelest na hrudi) signalizuje, může být celá řada. Léčba pak závisí právě na konkrétním onemocnění.

Šelest na srdci
Šelest na srdci

Projevy srdečního šelestu

Šelest na srdci je zvuk, který vzniká nejčastěji v důsledku srdeční vady (šelesty na hrudi, které nemají souvislost přímo se srdcem, jsou v praxi málo časté). Pokud má pacient například zúženou chlopeň, která se zcela neotvírá, čímž znesnadňuje průtok krve a dochází k šelestu. Stejně tak může být šelest důsledkem zánětlivého onemocnění osrdečníku, kdy je zvuk způsoben třením osrdečníku o srdeční sval. Příčinám srdečního šelestu však v článku věnujeme samostatnou pasáž. Šelest na srdci může být různé intenzity, hodnotící stupnice rozlišuje šest stupňů.

Příznaky a rizika

Jak bylo uvedeno výše, šelest na srdci se projevuje zvukem, který je diagnostikovatelný v závislosti na jeho intenzitě. Šelesty silné intenzity bývají slyšitelné běžným uchem, zatímco šelesty nižší intenzity jsou diagnostikovány na základě fonendoskopického vyšetření. Šelest je často zjištěn u dětí v rámci preventivních prohlídek v pediatrické ordinaci (zde se obvykle jedná o vrozené srdeční vady). Šelest se může vyskytovat v kombinaci s dušností a zvýšenou únavou pacienta, zejména po zvýšené námaze, ale také omdléváním, což může vážně ohrozit zdraví i života pacienta. Konkrétní projevy pak závisí na onemocnění, které šelest signalizuje. Níže uvádíme nejběžnější z nich.

Nejčastější příčiny

Nejčastějšími srdečními vadami projevujícími se šelestem jsou vady chlopní, zúžení nebo nedomykavost chlopně. Další možnou příčinou je perikarditida, zánětlivé onemocnění osrdečníku, které svými příznaky může velmi připomínat srdeční selhání – infarkt myokardu. Šelest na srdci může být rovněž vyvolán infekcí. Velmi nebezpečným infekčním onemocněním je především endokarditida, typickými projevy jsou bakteriemi osídlené sraženiny, které mohou roznést infekci po celém těle, způsobit otravu krve, a v případě včasného neposkytnutí pomoci i smrt pacienta. Pacienti s endokarditidou obvykle mívají vysoké horečky. Velmi ojedinělou příčinu pak představují nádorovitá onemocnění srdce. Naproti tomu do skupiny častějších příčin patří ještě pleuritida, onemocnění, které je kromě šelestu doprovázené bolestí na hrudi. Samostatnou kategorii pak představují vrozené srdeční vady.   

Diagnostika

Šelest na srdci je diagnostikován na základě poslechového – fonendoskopického vyšetření, které je k upřesnění diagnózy nutné doplnit ještě o další vyšetření, a to zejména o EKG a ECHO. Dále se používá RTG (rentgen hrudníku), provádí se kontrolní odběr krve (aby se vyloučilo infekční onemocnění) a další. Neméně důležitým podkladem pro stanovení diagnózy je osobní a rodinná anamnéza. Srdeční vady jsou z velké míry dědičné.  

Léčba

Léčba se odvíjí od samotné příčiny, a zároveň od míry její závažnosti. Zatímco u některých, méně závažných, onemocnění nebo stadií nemoci, se léčba omezuje pouze na monitorování pacienta, přičemž lékař pacientovi doporučí, aby se vyvaroval zvýšené fyzické námahy, případně může užívat léky, jiné případy si vyžádají nutnost provedení chirurgického zákroku. Paleta prováděných chirurgických zákroků je velmi rozmanitá. Jako příklad uveďme náhradu živé chlopně umělou.

Prevence

Proti rozvoji onemocnění srdce neexistuje účinná prevence, některým nemocem lze však předejít dodržováním zásad zdravé životosprávy. Dále považujeme za důležité zmínit, že by pacienti neměli příznaky srdečního šelestu podceňovat, protože se může jednat o projev velmi závažného onemocnění.

Foto: Freeimages.com

2 KOMENTÁŘE

  1. srdce mi bije tik-tak tik-tak,nekdy citim,jak bije tik-tik-tak.musim se vice nadechnout nebo polknout,o co by se mohlo jednat,

  2. Já to mám zase tak ze třeba při vytrvalosti se nemuzu dodechnoit. Musím se hodnekrat nadechovat abych se úplně dodechla, ale pak mě píchne u srdce. Mám selest na srdci, ale doufam ze to je kvůli vyspívání, jak říká Mamka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here