Domů Nemoci Urologie Selhání ledvin

Selhání ledvin

Selhání ledvin představuje náhlé snížení nebo úplnou zástavu vylučování toxických zplodin metabolismu. Tímto způsobem dochází k jejich hromadění v těle a následně pak k rozvratu vnitřního prostředí. Pokud nebude odborně zasaženo, může nakonec dojít až k tzv. uremickému syndromu, jenž doprovází hubnutí, nechutenství, zvracení, průjmy, zánět ledvin, psychické změny a v konečné fázi může nemocný upadnout do uremického kómatu.

Tento stav, kdy doprovází snížení vylučování moči, dochází k hromadění tekutiny v těle. Nemocný trpí tak trpí otoky a nahromaděné jedy poškozují různé orgány. Pokud není stav rychle řešen, je ohrožen i život nemocného. Rychlost selhání ledvin je různá. Známe proto akutní selhání ledvin (náhle vzniklý) anebo chronické selhání ledvin (jež chrakterizuje pozvolné poškozování a vyhasínání funkce). Rozličné jsou i její důvody vzniku.

Příčiny vzniku selhání ledvin

K selhání ledvin může dojít z celé řady důvodů, jedním z nich je např. velká ztráta krve, rozsáhlý šok, silný nedostatek vody, selhávání srdce nebo jater, přerušení odvodu moče (nádorem nebo kamínkem), poškozením autoimunitním procesem anebo jedovatými látkami. Zničit je může i dlouhodobé užívání léků proti bolestem, vliv na tento stav má i genetika, cysty na ledvinách, cukrovka, nekontrolovatelný vysoký krevní tlak, chronická glomerulonefritida nebo pyelonefritida i autoimunitní onemocnění.

Příznaky selhání ledvin

Selhávání ledvin je poměrně záludné, protože první příznaky se objevují teprve až ve chvíli, kdy funkce ledvin klesá až o 40% původní kapacity. Není však výjimkou, že se tomu tak stane ještě mnohem později. K prvním typickým příznakům selhávání ledvin patří bolest hlavy, slabost, rychlý nástup únavy, nechutenství, zvracení, noční častější močení, zvýšená žízeň, bledost, vysoký krevní tlak. Při konečném selhání ledvin, kdy se pak rozvíjí uremický syndrom, čili uremie se objevuje zvracení, průjem, těžké prohloubené zrychlené dýchání, poruchy srdečního rytmu, svědění kůže a kůže jde až do šedého odstínu.

Diagnostika onemocnění

Akutní selhání ledvin jsou citlivé na pohmat. Rozhodující je však laboratoř. Selhání ledvin se projeví na krevních odběrech, a to hlavně na amyláze, močovině, kreatininu, kyseliny močové a dále pak na draslíku, sodíku, bílkoviny a krevního obrazu. Lékaři napoví i poslech stetoskopem, ultrazvukové vyšetření nebo také angiografie ledvinových cév.

Léčba selhání ledvin

Léčba musí být rychlá. Nemocný smí pít pouze tolik tekutin, kolik se tělo dokáže zbavit. Cílem léčby je podporovat ledviny v boji se ztrátou své vylučovací funkce. Důležité rovněž je, aby došlo k udržení správné hladiny bílkovin, sodíku apod. Dále léčba spočívá v odstranění problému, který selhání vyvolal. Chronické selhání ledvin se na rozdíl od akutního vyvíjí mnoho let, a proto je důležité, aby nemocný svůj stav podpořil také i jídelníčkem a pitným režimem. Užívá také i léky Nakonec však většina z nich skončí na dialýze anebo s transplantovanou ledvinou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here