Septikémie, čili sepse, byla dříve nazývána otravou krve. Zdravotní stav je způsoben masivní přítomností bakterií v krvi. Septikémie je život ohrožující stav, u níž byste neměli váhat a okamžitě byste měli volat rychlou záchrannou službu.
Obsah článku
Septikémie se vyznačuje
Nástup septikémie se vyznačuje vysokou horečkou, zimnicí, slabostí a nadměrným pocením. Stav je spojen s následným poklesem krevního tlaku, zrychleným dýcháním a rychlou srdeční frekvencí. Závažnější stavy doprovází i zmatenost, neschopnost jasně myslet, nevolnost, zvracení, červené tečky na kůži, snížený objem moči, nedostatečný průtok krve až šok. Pokud stav není okamžitě řešen, může dopadnout až smrtelně.
Sepse je spojena i s typickými mikroorganismy, tedy gramnegativními bakteriemi. Pro něž je charakteristické uvolňování toxických produktů, jež vyvolávají imunitní reakce a také i rozsáhlé srážení krve v cévách, čímž snižují tok krve do tkání a orgánů.
Příčiny vzniku
Septikémie je způsobena infekcí v jiné části těla. Přesný zdroj přitom často nelze ani určit. K nejčastějším viníků, patří infekce močového ústrojí, plicní infekce, zápaly plic, infekce ledvin a infekce v břišní oblasti. Bakterie se dostávají rychle do krevního oběhu, kde se rychle množí a způsobují okamžité příznaky. Většímu riziku vzniku septikémie jsou vystaveni lidé po chirurgickém zákroku nebo během hospitalizace. Infekce vzniklé v nemocnici jsou přitom mnohem nebezpečnější, protože jsou mnohdy rezistentní na antibiotika. Více ohrožené vznikem septikémie jsou rovněž i lidé s těžkými ranami nebo popáleninami, velmi mladí lidé nebo velmi staří lidé, všichni, co mají narušený imunitní systém (HIV, leukémie), lidi, kteří jsou po chemoterapii nebo jim byly aplikovány steroidní injekce, mají močový nebo intravenózní katetr a jsou na mechanické ventilaci.
Léčba
Septikémie, která ovlivňuje orgány a funkci tkání, je závažná a rozhodně se neobejde bez nemocnice. Způsob léčby závisí na vašem věku, celkovém zdraví, rozsahu problému i toleranci k určitým lékům. Základním kamenem jsou antibiotika. Pomoci může rovněž i kyslík. K udržení krevního tlaku a k prevenci tvorby krevních sraženin je dobrá aplikace intravenózní tekutiny a pak také podávání dalších léků.
Prevence
Prevencí je okamžitá návštěva lékaře, pokud onemocníte. V případě, že je infekce podchycena v naprostém začátku, dá se vyléčit antibiotiky a vůbec nemusí dojít k tomu, aby se bakterie dostaly do krve. Zabránit tomu jde v některých případech i očkováním. Oslabení těla můžete předejít rovněž i tím, že nebudete kouřit, vyhnete se drogám, budete jíst zdravě, budete se hybat a pravidelně cvičit, pravidelně si myjte ruce a držte se dál od lidé, kteří jsou nemocní.