Domů Nemoci Oční vady Šeroslepost

Šeroslepost

Špatně vidíte za tmy a za šera? Nejspíše jste šeroslepí. Šeroslepost je nemoc, která vzniká v důsledku poruchy funkce sítnicových tyčinek. Příčiny mohou spočívat v nedostatku vitamínů, ale i v genech, to se pak jedná o retinitis pigmentosa.

Šeroslepost je často spojována s krátkozrakostí. Kromě toho ji doprovází i jiné oční obtíže, jako suchost očí a rozostřenost vidění v důsledku zánětu rohovky.

Co za šeroslepost může?

Příčinou choroby je špatná funkce zrakových tyčinek v oku. Ty jsou smyslovými buňkami sítnice, jež mají za úkol zachycovat světelné vjemy a předávat nervové signály do mozku. Tyčinky se soustřeďují hlavně na černobílé vidění, a proto se významně užívají v šeru a ve tmě. Choroba může být i vrozená a zděděná po předcích, ale to je pouze mizivé procento. Tato forma je doopravdy velmi vzácná. Nejčastější příčinou šerosleposti je ve skutečnosti nedostatek vitamínu A. Někdy se šeroslepost objeví i s jinými chorobami, jako třeba odchlípení sítnice šedý zákal, keratokonus nebo stavy po operacích oka.

Projevy šerosleposti

Za běžných okolností každý člověk má ztížené vidění za šera, kdy musí pracovat zejména zrakové tyčinky. Člověk tak zcela běžně ztrácí periferní vidění a pokud je člověk šeroslepý a jeho stav je v pokročilé fázi, může dojít až ke ztrátě zraku. V noci je pak vidění na tom mnohem hůř. Nemocný má problém s orientací v tmavých prostorech (divadlo, venkovní osvětlení, řízení auta v noci, špatná adaptace v rámci přechodu ze světla do tmy). Pro nemocného je typické, že vráží do nábytku, zakopává. Přes den se však vidění upravuje na normál.

Příčiny šerosleposti

Na poškození nervu se podílí záněty, stáří, ateroskleróza, atrofie optického nervu při glaukomu a ischemická neuropatie. To všechno se podílí na zhoršení cévního zásobení a okysličení, což má vliv na zhoršení vidění a vznik zánětu.

Příznaky šerosleposti

Šeroslepost dále doprovází suché oko, nechutenství, poruchy hojení ran a dochází i ke změnám na spojivkách nebo dokonce i k poškození rohovky, což nakonec může vést ke slepotě. Nemoc se vyskytuje i u lidí s poruchami vstřebávání živin a proto se může objevit už v dětství. Boom pak okolo třicátého a čtyřicátého života. Šeroslepostí u nás trpí každý pětitisící.

Diagnostika šerosleposti

Šeroslepost odhalí oční lékař. K základnímu vyšetření patří zjištění ostrosti vidění, změření nitroočního tlaku, vyšetření předního segmentu oka i očního pozadí. Vhodné je i vyšetření krve na hladinu vitamínu A. V diagnostice odborníkovi může pomoci elektroretinogram, elektrookulogram, perimetrie, barvocit, adaptace na tmu i genetické testy. V případě, že je šeroslepost ve špatné fázi, může lékař nemoc odhalit vizuální prohlídkou.

Léčba šerosleposti

Léčba se odvíjí od odhalené skutečné příčiny. Pokud šeroslepost způsobil nedostatek vitamínu A, je proto důležité organismu tento vitamín dodat. Pomoci může nejen vyvážená strava, ale i mrkev a borůvky. Jinak zvýšené množství vitamínu A naleznete i v kvalitní čokoládě, rybím tuku a játrech. Do jídelníčku však doporučujeme zařadit také i špenát, brokolici, žlutý meloun, sýry, mléčné výrobky a brambory. Užívání vitamínu A je vhodné doplnit i o užívání omega 3 mastných kyselin a lutein. Kromě dodání vitamínů a upravení stravy je možno léčebně užít i nízkofrekvenční pulzní magnetoterapii, která vede ke zlepšení prokrvení a okysličení očí a rovněž to přináší i lepší zásobení této oblasti živinami. Důležité rovněž u této nemoci je i pravidelná kontrola očního lékaře a sledování stavu onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here