Domů Nemoci Imunitní systém Serotoninový syndrom: příznaky, léčba

Serotoninový syndrom: příznaky, léčba

Serotoninový syndrom představuje potencionálně životu nebezpečný stav, jenž je způsoben nadměrně vysokou hladinou serotoninu. K tomuto stavu dochází díky užívání některých léků, které ovlivňují hladinu serotoninu v těle.

Projevy – Příznaky

Tento stav se následně projevuje zvýšenou chutí k pohybu, změnou chování, nálady, zhoršením termoregulace, vnímání bolesti, nevolnosti, chuti k jídlu, spaní, návaly horka, bušením srdce, neklidem, zmateností, poruchou nervového systému, pocením, tachykardií, rozšířenými zornicemi, svalovou ztuhlostí, pocením, průjmem, bolestí hlavy, husí kůží, hypertenze, třesem, křečovými tiky a kardiogenním šokem. Teplota může stoupnout až na 41 stupňů Celsia. Vážný stav pak vedle horečky může být spojen s nervovými záchvaty, nepravidelným tepem, bezvědomím. Neléčený končí smrtí. Pokud však zasáhnete včas a začnete serotoninový syndrom léčit, zbavíte se všech příznaků a uzdravíte se bez následků. Lehčí stavy vyřešíte poměrně snadno a rychle během jednoho dne po vysazení léků.

Kdy k doktorovi

Situaci byste proto neměli podceňovat a pokud po naordinování nového léku pociťujete tyto nebo podobné příznaky. Doktora zavolejte i tehdy, když došlo k užití vyšší dávky než obvykle.

Příčina serotoninového syndromu

Někdy vedle antipsychotik syndrom mohou způsobit některé nelegální potravinové doplňky nebo drogy. Nejčastěji tento stav způsobují antidepresiva, a to zejména selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, MAOI a amfetaminy. Rizikovými léky jsou: Dulotexin, amitriptylin, citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin, tradozon, lithium, imipramin, opipramol, fentanyl, lorcaserin, pethidin, tramadol, valpronát, sumatriptan, reserpin a mnoho dalších.

Diagnóza

Příznaků je moc, nejsou specifické a tak často ani nejsou spojeny s nějakým užíváním léků. Diagnóza je přitom založena na příznacích, osobní a rodinné anamnéze a rovněž i na zmínění seznamu užívaných léků. Konkrétní laboratoř nemoc přímo nediagnostikuje, avšak může vyloučit jiná onemocnění jako otravu, sepsi, zánět mozku, tetanus a podobně. Základem tedy i přesto je rozbor krve a moči, rtg. hrudníku, lumbální punkce a CT. Vhodné je také provést oděry, které odhalí hladiny léků v krvi.

Rizikové faktory

Při užívání rizikových léků je nutné si dávat pozor i na doplňky stravy, další léky, které by mohly hladinu serotoninu navýšit a také bylinné čaje.

Léčba

Léčba se odvíjí od stavu nemocného. Lehké formy se vyřeší samy, postačí jen, když léky vysadíte. Ve vážnějších případech se však neobejdete bez hospitalizace a naordinování léků, které sníží hladinu serotoninu a eliminují nežádoucí příznaky syndromu (jedná se o užití aktivního uhlí, benzodiazepinů, cyproheptadinů, beta-blokátorů a antagonistů serotoninu). Důležitou součástí je i nitrožilní podávání tekutin a přívod kyslíku.

Prevence

V případě, že se chcete tomuto problému vyhnout, je nutné mít dávkování přísně pod kontrolou a dbát na to, aby léky, které zvyšují hladinu serotoninu nebyly předepisovány v kombinacích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here