Domů Nemoci Dětské nemoci Šestá dětská nemoc: příznaky, léčba, foto

Šestá dětská nemoc: příznaky, léčba, foto

Šestá nemoc - vyrážkaExanthema subitum nebo roseola infantum jsou latinské názvy pro šestou nemoc, která patří mezi dětská infekční virová onemocnění. Původcem šesté nemoci je lidský herpesvir 6 (HHV 6). Tato nemoc se nejčastěji vyskytuje u dětí do dvou let věku. Postiženy bývají nejčastěji děti do dvou let věku.

Virus je nejčastěji na dítě přenesen slinami od ostatních členů rodiny. Velmi často se toto onemocnění zaměňuje se zarděnkami nebo spalničkami. Nicméně sérologické vyšetření odhalí původce šesté nemoci. Někdy se také může stát, že lékař na toto onemocnění nepomyslí a předepíše antibiotika. Ta sice Vašemu dítěti neuškodí, ale může vzniknout alergická vyrážka a ztížit tak rozpoznání příznaků šesté nemoci.

Projevy šesté nemoci

Šestá nemoc začíná poměrně vysokou horečkou, která bez dalších příznaků trvá několik dní (nejčastěji 3 až 5 dní). Obvykle horečka není doprovázena záněty horních cest dýchacích, ale může se vyskytnout pouze lehký zánět hltanu či mírné zduření uzlin na krku a šíji.  Po prudkém poklesu horečky se nejčastěji na trupu objeví růžová vyrážka, které nejčastěji během 1 – 2 dnů mizí bez následků.

Léčba šesté nemoci a očkování

Proti šesté nemoci bohužel očkování neexistuje. Protože u malých dětí hrozí při vyšší horečce (nad 38°C) febrilní křeče, spočívá léčba především ve snižování horečky, a to podáváním léků na snížení horečky (takzvaných antipyretik). U dětí je vždy potřeba pamatovat na to, že nesmí užívat proti horečce žádné preparáty obsahující kyselinu acetylsalicylovou (tedy žádný aspirin, anopyrin, acylpirin, apod.). Mohlo by to způsobit závažné komplikace v podobě otoku mozku. Dětem tedy vždy proti horečce podáváme paracetamolová antipyretika (paralen, panadol), případně lze též proti horečce použít Ibalgin. U menších dětí je lepší podávat sirup než tablety. Vyrážku můžeme namazat tekutým pudrem nebo antiseptickými mastičkami, které zmírní svědění a urychlí její zhojení.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud horečka do 3 – 5 dnů nezmizí nebo pokud neklesne po podání antipyretik nebo v případě kdy se neztratí vyrážka, vyskytnou se febrilní křeče nebo dojde k jakékoli nestandardní situaci je vždy lepší navštívit lékaře, který rozhodne o správném způsobu léčby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here