Sezamské kosti, někdy se jim říká také sezamské kůstky, jsou drobné kosti, které jsou uložené ve šlachách a podobají se sezamovým semínkům. Odtud je odvozen jejich název. Sezamské kosti osifikují (kostnatí) během puberty. Některé však osifikovat nemusí.
Druhy sezamských kostí:
Největší sezamskou kostní je čéška, tj. patella, která tvoří přední část kolenního kloubu. Nachází se ve šlaše čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps femoris).
Sezamské kosti nalezneme také mezi kostmi ruky. Jedná se o drobné kůstky, které jsou po stranách metakarpofalangového kloubu palce a dalších prstů. Jedná se o klouby mezi záprstními kostmi a první kostí prstu.
Dalším místem, kde se nachází sezamská kost je oblast palce na noze. A je součástí šlachy svalu krátký ohýbač palce (flexor hallucis brevis).
Někteří autoři řadí mezi sezamské kosti také hráškovou kost (os pisiforme), která je zakomponovaná ve šlaše svalu ohýbače zápěstí (flexor carpi ulnaris) Kost se nachází v proximální řadě zápěstních kůstek.
Funkce sezamských kostí:
Sezamské kosti fungují podobně jako kladky. Podporují klouzání šlach po svém hladkém povrchu, pomáhají také udržet směr šlachy, úhel jejich postavení. Šlacha tak může zajišťovat pohyb svalu.
Patologie sesamských kostí:
Tyto kosti mohou být postiženy mnoha patologiemi.
Některé mohou být i vrozené. Nejčastěji se setkáváme s nesrostlou čéškou, která může být složená ze dvou a více částí (patella bipartite, multipartite).
Sezamské kosti může postihnout zánět a rozvíjí se sezamoiditida.
Těmto kostem se nevyhýbají ani zlomeniny, můhou postihnout jakoukoli sezamskou kost, ale nejčastěji bývá postižena čéška.
Dalším problémem může být avaskulární nekróza, tj. odúmrtí kosti z důvodu přerušení cévního zásobení.