Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Silikóza plic

Silikóza plic

Silikóza plic patří k chorobám ze zaměstnání, která postihuje zejména muže, protože se jedná o poškození plic inhalováním anorganického materiálu, zejména oxidu křemičitého. Silikóza je známá i jako azbestóza, pneumokonióza anebo česky jako zaprášení plic. Správně se však této chorobě říká pneumonoultramikroskopiskovulkanokonióza. Strašný název…

Jde o chorobu, která se skládá hned z několika souborů změn, které nemocného mohou stát i život. K onemocnění jsou nejvíce ohroženi lidé pracující na určitých místech (horníci v dolech, práce s azbestem, v lomech, kamenolomech, raziči tunelů, slévači, pískovači, tryskači křemenného písku, kameníci, keramici a zedníci).

Příčiny silikózy

Tyto velice malé částice různých látek se dostávají při práci vdechováním do plicních sklípků, kde zahltí imunitní systém, poškodí sklípky a začnou poškozovat i okolí. Proces se neustále opakuje, a proto se postupně zhoršuje až se nakonec změní v již nezvratný stav. V tkáni plic pak probíhá chronický zánět v jehož následku tkáň začne vazivovatět, díky čemuž se začne postupně zhoršovat výměna dýchacích plynů mezi plícemi a krví. Úskalím nemoci je i to, že se silikóza plic může objevit až – 20 let po odchodu z práce.Nemocní tak dlouho nemusí mít žádné příznaky choroby.

Příznaky silikózy

K charakteristickým projevům nemoci patří dušnost, kašel, únava, zrychlené plytké dýchání, bolest na hrudi a horečka. Kašel je u této nemoci typický tím, že jej doprovází mohutné vykašlávání sputa (hlenů). Je to projev probíhajícího zánětu průdušek, které způsobují zanesené velmi jemné částice. Nemocnému se postupně hůře a hůře dýchá, což se projevuje zmodráním rtů. Stav je špatný ještě i několik let po odchodu ze zaměstnání.

Diagnostika

Při objevení jakýchkoliv příznaků by nemocný měl navštívit svého lékaře. Ten vytvoří osobní anamnézu, provede fyziologické vyšetření a s pomocí rtg srdce a plic, CT plic, rtg. plic, ECHO, případně i s vyšetřením sputa, spirometrie a krevního testu krevních plynů stanoví diagnózu.

Léčba silikózy plic

Léčbu je nutno zahájit několikrát za sebou, a to i přesto, že silikóza plic patří k nevyléčitelným chorobám. Řešit je možno pouze příznaky. Základem je kyslíková terapie, dechová rehabilitace, ukončení daného zaměstnání, vyhýbejte se rizikovým prostředím. Lékaři nemocnému často nasazují i celou řadu léků, k nimž patří např. kortikosteroidy, léky roztahující průdušky a podporující dýchání. Někdy je u zánětu naordinováno i užívání antibiotik. Těžké formy silikózy se nakonec mohou dopracovat až k nutnosti provést transplantaci plic.

Komplikace silikózy

Stav mohou ještě více ztížit některé choroby, které se k nemoci druhotně přidávají, jako chronická obstrukční choroba plic, bronchogenní karcinom, plicní hypertenze, cor pulmonale, srdeční selhání, emfyzém anebo bronchiektázie.
Bohužel tato nemoc je velmi krutá a vede mnohdy nejen k invaliditě, ale i do hrobu. Není ji proto dobré podceňovat a zahájit léčbu pokud možno co nejdříve.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here