Domů Nemoci Léky Singulair

Singulair

Dostal se vám do rukou lék Singulair? Jde o lék dostupný výhradně na předpis. Předepsat ho může pouze specialista. Jeho základní léčivou látkou je montelukast. Na trhu se prodává i pod jinými názvy od různých farmaceutických firem.

Indikace Singulairu

Lék byl primárně vyvinut k léčbě astmatu, časem se však zjistilo, že léčí i alergickou rýmu. Užívá se i k řešení astmatických záchvatů, které může vyvolat fyzická námaha, nebo cvičení. Užívat se může i k léčbě chronické kopřivky a urtikárie.

Jak to funguje?

Singulair není antihistaminikem, takže funguje úplně jinak. Singulair blokuje mediátory zánětu, leukotrieny. Není skvělou léčbou alergické rýmy a astmatu, může pouze mírnit její příznaky. Nakonec některým nemocným postačí užívat pouze Singulair, aby se cítili být zdraví a neměli žádné příznaky.

Výhody užívání Singulairu

Zdá se, že je to nejlepší lék na alergickou rýmu.

Studie ukázaly, že je stejně účinný jako kortikoidní spreje na alergickou rýmu.

Nevýhody užívání Singulairu

Lék neúčinkuje vždy stejně jako antihistaminika. Nemírní svědění očí, svědění nosu, kýchání, ani výtok z nosu.

Není možné ho používat podle potřeby. Aby začal účinkovat musíte ho užívat trvale alespoň po dobu tří až sedm dní.

Dávkování léku Singulair

Lék se užívá vždy večer a to 1 tableta o 10 mg. Můžete ho užívat spolu s jídlem anebo nalačno. Nesmí být podáván s jiným lékem, který obsahuje stejnou léčebnou látku. Děti do 15 let užívají obvykle jednu žvýkací o 5 mg.

Zvláštní upozornění

  • Lék se neužívá k řešení akutních záchvatů astmatu.
  • Je nutno počítat, že se může objevit eozinofilie.
  • S kortikosteroidy se může objevit Churgův-Straussův syndrom. To může mít za následek i objevení vaskulitické vyrážky, neuropatii, srdeční komplikace a zhoršení plicních příznaků.
  • Nejde o jediný lék, který se užívá k řešení astmatu, obvykle se k tomu používá vícero léků.
  • Předávkování je možné, pokud byste během jednoho dne užili více než 200 mg tohoto léku.  

Vedlejší účinky užívání Singulairu

K nejčastějším vedlejším účinkům užívání patří vyrážka, změna nálady, bolest hlavy, závratě, bolest břicha,porucha trávení, nevolnost, změna střevních pohybů, bolest zubů a jejich infekce, bolest ucha a jejich infekce, svalová slabost, zánět spojivek, únava, příznaky podobné chřipce.

Interakce

Účinek Singulairu se snižuje o 40% při užívání fenobarbitalu, fenytoinu, rifampicinu.

Kojení a těhotenství

Je prokázáno, že se lék může zcela bez obav užívat v době těhotenství a kojení bez rizika, že by mohlo dojít k poškození plodu nebo dítěte. U kojení lék mohou matky užívat pouze v případě, kdy to je skutečně nezbytné. To samé platí i přes výzkumy i pro těhotné. Lék nijak neovlivňuje schopnost řízení motorového vozidla nebo obsluhovat stroje.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here