Domů Nemoci Ostatní SIRS

SIRS

Pod zkratkou SIRS se skrývá Systematic Inflammatory Response Syndrome, což v překladu znamená Syndrom systémové zánětové odpovědi anebo také sepse nebo otrava krve. Jde o stav charakterizovaný teplotou nad 38 stupňů Celsia nebo naopak 36 stupňů Celsia, tepem nad 90 za minutu, dechovou frekvenci nad 20 za minutu a hladinou leukocytů mimo normu.
Jde o zánětlivý stav, který postihuje celé tělo a je imunitní odezvou na infekci. Jedná se o systémový zánět, orgánovou dysfunkci u níž hrozí nebo i dochází k selhání orgánů. Tento zdravotní stav vůbec jako první vyznačil a popsal doktor William R. Nelson z oddělení chirurgie na Univerzitě Toronto v roce 1983. Nutno upozornit, že nejde o žádnou legraci, ale život ohrožující stav.

Příčina vzniku

Za tento vážný stav může poranění, velké krvácení, ischemie, hypoxie, anafylaktická reakce a také třeba hemoragická nekrotizující pankreatitida (krvácející odumírající zánět slinivky) a dále pak infekce (bakteriální, virová, houbová), jako zápal plic, břišní infekce, infekce ledvin a infekce krevního oběhu.

Sepse

K typickým příznakům tohoto stavu patří zvýšená tepová frekvence, horečka, zvýšená rychlost dechu, dezorientace a pak další příznaky, které jsou spojené s příčinou, tedy kašel u zápalu plic, bolestivé močení u infekce ledvin. Lidé s oslabeným imunitním systémem někdy na tento stav teplotně vůbec nereagují.

Těžká sepse se vyznačuje

Při těžké sepsi může dojít k selhání orgánů, což se může projevit výrazným snížením tvorby moči, náhlou změnou duševního stavu, poklesem počtu krevních destiček, obtížemi s dýcháním, abnormální funkcí srdce a bolestí břicha. Nedostatečný průtok krve pak může způsobit přechod do septického šoku. Stoupá krevní laktát, snižuje se produkce moči.

Septický šok

Septický šok má příznaky stejné jako těžká sepse, ale kromě toho má navíc i extrémně nízký krevní tlak, který není schopen reagovat na jednoduchou výměnu tekutin.

Kdo je tímto stavem nejvíce ohrožen

Nejvíce jsou SIRS ohroženi příliš staří lidé anebo naopak malé děti. Dále jsou ohroženi lidé s porušeným imunitním systémem, ti, které trápí chronické onemocnění anebo jiné vážné onemocnění, lidé ležící na jednotce intenzivní péče, s žilními katetry a zajištěným plicním dýcháním. Nebezpečné jsou i traumata a popáleniny.

Diagnostika

Diagnostika může být náročná. Příznaky jsou totiž velmi matoucí a mohou být způsobeny jinými chorobami. Lékař proto potřebuje provést více testů. Základem jsou krevní testy zaměřené na odhalení infekce, stavu koagulace, funkce jater a ledvin, kyslíku v krvi, nerovnováhy elektrolytů. Dále se vyšetřuje moč, provádí se stěry z rány a pokud nemocný vykašlává, tak pak i sputum (to, co nemocný vykašlává, se odešle do laboratoře). K diagnostice slouží rovněž i rtg., CT, sono a MRI.

Léčba

Důležité je, aby léčba byla časná a agresivní (čili radikální). Jen taková léčba zvyšuje šance na přežití. Lidé s těžkou sepsí vyžadují velkou péči, důkladné sledování a léčbu na jednotce intenzivní péče. V případě septického šoku je nutné stabilizovat funkci srdce a plic. Lékař naordinuje antibiotika, léky na zvýšení tlaku a dále potom kortikosteroidy, analgetika, sedativa a dle potřeby i inzulín. Pomoci může i kyslík a tekutiny podávané žilně. Někdy je nutné nemocného podpořit v dýchání. v některých případech je nutné provést dialýzu ledvin. U ložiska hnisu je možné provést i chirurgický zákrok anebo vypuštění ložiska hnisu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here