Domů Nemoci ORL Šišlání

Šišlání

Šišlání patří k běžným vadám řeči. Jde o jednu z nejčastějších dětských vývojových poruch. Nejde sice obvykle o nějaký velký problém, ale i tak byste situaci neměli podceňovat a měli byste najít pomoc odborníka, čili logopeda, který vám s šišláním dítěte pomůže. 

Se špatnou výslovností se nepotýkáme pouze u písmen R a Ř, ale i u jiných písmen. Jde třeba i o písmena S,Z, C nebo Š, Ž, Č. Dítě pak v těchto případech šišlá. Všeobecně vzato je šišlání laické označení pro špatnou výslovnost. 

Dejte si pozor, jak na své děti mluvíte!

Za vadami řeči bývá mnohdy genetika. Nicméně, děti často breptají a šišlají jednoduše proto, že na ně šišláte a breptáte i vy. Pokud máte špatnou výslovnost, nebo na ně šošláte dokonce záměrně, nasleduje vaše dítě tuto špatnou řeč. Na své děti proto nešišlejte a nedopusťte, aby na ně šišlali i jiní. 

Co lze ještě tolerovat? 

Do čtyř let věku, maximálně do čtyř a půl, je možné za normálních podmínek ještě tolerovat nesprávnou výslovnost některých hlásek. V případě chybování ve výslovnosti R a Ř, je možné počkat ještě i o něco déle. Avšak následně byste se měli pídit po řešení, aby dítě při nástupu do školy nepatlalo a nešišlalo. 

Kdy zajít k odborníkovi? 

Nenechte se klamat, pokud vaše dítě šišlá, není nějak moc velkého prostoru s vyčkáváním , že s toho snad sám vyroste. Jestliže nechcete, aby si vaše dítě vneslo do života handicap, měli byste ho v raném dětském věku odstranit. Náprava si žádá trpělivost a důslednost. Je to otázka pravidelného procvičování. 

Náprava šišlání

K tomu, aby bylo napraveno šišlání, je nutná trpělivost a pravidelné cvičení. Aby se hláska zafixovala na to správné místo. Na každou takovou hlásku jsou potřebné zhruba tři měsíce. Nejde totiž pouze o správné vyvození výslovnosti, ale dítě si to musí natrénovat a následně i zafixovat a zautomatizovat. Pak ji bude schopno používat při běžné řeči, aniž by se na to nějak zvlášť soustředilo. V případě chybného vyslování více hlásek je nutné vytvořit dokonce metodický postup. I když k nápravě dochází u odborníka. Rodiče je všemu přítomen a i on je v nápravě aktivní. Doma, totiž podle instrukcí a doporučení odborníka s dítětem procvičuje on sám. Rodiče jsou prostě v nápravě vad řeči důležití. 

Někdy za šišláním může být skryto více

  • Tak třeba za málo ostrým a střelým S a Z v reálu může být skryta dosud nepoznaná vada sluchu, která postihuje vnímání vysoké tóny
  • Problém s jazykovou uzdičkou omezuje pohyb jazyka. To je problém především při výslovnosti hlásek L, R a také R, Ř. 
  • Výslovnost R a Ř vyžaduje velkou obratnoust hrotu jazyka, někdy je to velmi náročné docílit, zvlášť jestli dítě má problém s hrubou a jemnou motorikou. Problém s motorikou se totiž netýká pouze rukou, ale i nohou, rtů a jazyka. 

Jak tomu předejít? 

Aby vaše dítě nešišlalo, měli byste na ně už od narození mluvit, zpívat, opakovat mu rytmické říkanky, napodobovat přírodní zvuky, hlasy zvířat nebo řeč spojovat s pěknými zážitky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here