Šišlání patří k běžným vadám řeči. Jde o jednu z nejčastějších dětských vývojových poruch. Nejde sice obvykle o nějaký velký problém, ale i tak byste situaci neměli podceňovat a měli byste najít pomoc odborníka, čili logopeda, který vám s šišláním dítěte pomůže.
Se špatnou výslovností se nepotýkáme pouze u písmen R a Ř, ale i u jiných písmen. Jde třeba i o písmena S,Z, C nebo Š, Ž, Č. Dítě pak v těchto případech šišlá. Všeobecně vzato je šišlání laické označení pro špatnou výslovnost.
Obsah článku
Dejte si pozor, jak na své děti mluvíte!
Za vadami řeči bývá mnohdy genetika. Nicméně, děti často breptají a šišlají jednoduše proto, že na ně šišláte a breptáte i vy. Pokud máte špatnou výslovnost, nebo na ně šošláte dokonce záměrně, nasleduje vaše dítě tuto špatnou řeč. Na své děti proto nešišlejte a nedopusťte, aby na ně šišlali i jiní.
Co lze ještě tolerovat?
Do čtyř let věku, maximálně do čtyř a půl, je možné za normálních podmínek ještě tolerovat nesprávnou výslovnost některých hlásek. V případě chybování ve výslovnosti R a Ř, je možné počkat ještě i o něco déle. Avšak následně byste se měli pídit po řešení, aby dítě při nástupu do školy nepatlalo a nešišlalo.
Kdy zajít k odborníkovi?
Nenechte se klamat, pokud vaše dítě šišlá, není nějak moc velkého prostoru s vyčkáváním , že s toho snad sám vyroste. Jestliže nechcete, aby si vaše dítě vneslo do života handicap, měli byste ho v raném dětském věku odstranit. Náprava si žádá trpělivost a důslednost. Je to otázka pravidelného procvičování.
Náprava šišlání
K tomu, aby bylo napraveno šišlání, je nutná trpělivost a pravidelné cvičení. Aby se hláska zafixovala na to správné místo. Na každou takovou hlásku jsou potřebné zhruba tři měsíce. Nejde totiž pouze o správné vyvození výslovnosti, ale dítě si to musí natrénovat a následně i zafixovat a zautomatizovat. Pak ji bude schopno používat při běžné řeči, aniž by se na to nějak zvlášť soustředilo. V případě chybného vyslování více hlásek je nutné vytvořit dokonce metodický postup. I když k nápravě dochází u odborníka. Rodiče je všemu přítomen a i on je v nápravě aktivní. Doma, totiž podle instrukcí a doporučení odborníka s dítětem procvičuje on sám. Rodiče jsou prostě v nápravě vad řeči důležití.
Někdy za šišláním může být skryto více
- Tak třeba za málo ostrým a střelým S a Z v reálu může být skryta dosud nepoznaná vada sluchu, která postihuje vnímání vysoké tóny.
- Problém s jazykovou uzdičkou omezuje pohyb jazyka. To je problém především při výslovnosti hlásek L, R a také R, Ř.
- Výslovnost R a Ř vyžaduje velkou obratnoust hrotu jazyka, někdy je to velmi náročné docílit, zvlášť jestli dítě má problém s hrubou a jemnou motorikou. Problém s motorikou se totiž netýká pouze rukou, ale i nohou, rtů a jazyka.
Jak tomu předejít?
Aby vaše dítě nešišlalo, měli byste na ně už od narození mluvit, zpívat, opakovat mu rytmické říkanky, napodobovat přírodní zvuky, hlasy zvířat nebo řeč spojovat s pěknými zážitky.