Domů Nemoci Imunitní systém Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom je podobně jako celá řada jiných chorob (cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, Bechtěrevova choroba atd.) autoimunitním onemocněním, kdy dochází v podstatě k jakési samodestrukci určitých buněk organismu vlastními protilátkami. U Sjögrenova syndromu jsou jimi cíleně napadeny buňky exokrinních žláz našeho těla – např. slinivky břišní, slinných žláz v ústech, slzných žláz oka či žláz potních. Přestože není Sjögrenův syndrom tak častou diagnózou, dokáže pěkně znepříjemnit život, a to hlavně ženám, u nichž se vyskytuje statisticky častěji než u mužů.

Na vině je vlastní imunita

Jak již bylo napsáno v úvodu, Sjögrenův syndrom je typickým autoimunitním onemocněním. Znamená to, že se naše imunita začne chovat nepřiměřeně a začne cíleně ničit buňky vlastních orgánů produkcí specifických protilátek. Proč se naše vlastní imunita takto obrátí proti nám, není dosud přesně objasněno. Předpokládá se, že lidé se Sjögrenovým syndromem mají určitou genetickou predispozici k tomuto onemocnění, a že samotná nemoc propuká působením nějakého zevního faktoru. Tento vyvolávající faktor není přesně znám, ale u většiny autoimunitních chorob to bývají virové infekce.

Sjögrenův syndrom se vyskytuje buď jako samostatná klinická jednotka, kdy pacienta netrápí žádné jiné onemocnění autoimunitního typu a kdy příznaky choroby jsou pouze mírné – pak mluvíme o tzv. primárním Sjögrenově syndromu, nebo je součástí mnoha dalších diagnóz a u pacienta lze prokázat ještě další autoimunitní nemoc. Sjögrenův syndrom se vyskytuje často např. v kombinaci s revmatoidní artritidou či systémovým lupus erytromatodes. Tehdy hovoříme o sekundárním Sjögrenově syndromu.

Projevy onemocnění

Projevy a příznaky onemocnění vyplývají z toho, které slinné či slzné žlázy našeho organismu jsou poškozeny. Při napadení slinných žláz úst se typicky objevuje sucho v ústech, bolestivost až zduření slinných žláz v oblasti tváří, poruchy chuti – někdy až nesnášenlivost ostrých či kořeněných jídel. Pacienti mají dále problémy s polykáním, protože sousto do krku „neklouže“ a jídlo tak musí pokaždé zapíjet. Velkým problémem je i zvýšená kazivost zubů, která je způsobena nedostatkem slin, které v ústech fungují i jako ochrana vůči nejrůznějším mikrobům. Chrup zde většinou zachrání jen účinný zásah stomatologa.

Postižení slzných žláz oka se paralelně projevuje vysycháním očí, jejich pálením, pocity diskomfortu až cizího tělíska v oku apod. Tento stav nazýváme odborně suchá keratokonjunktivitida. Člověku dělá i problém jasné světlo a stává se světloplachým.

Autoimunitním zánětem mohou být ale napadeny i další exokrinní žlázy – u žen se tyto žlázky vyskytují např. ve vagíně, a proto má žena se Sjögrenovým syndromem problém se suchostí intimních míst, což činí obtíže při sexuálním styku. Méně často se nemoc projevuje i poškozením slinivky břišní, jejíž exokrinní část produkuje potřebné trávicí enzymy vylučované do střev. Poškození tkáně slinivky tak vede k trávicím obtížím především v podobě objemné tukovité stolice (tuky nejsou správně tráveny). Obtíže může způsobit i napadení příušní žlázy, která zduří a bolí – zde je nutné odlišit Sjögrenův syndrom od příušnic. Dalším cílem autoimunity mohou být i potní žlázy, což se navenek projeví sníženou tvorbou potu a výraznou suchostí povrchu kůže. Pokud se jedná o sekundární Sjögrenův syndrom, doprovází výše uvedené příznaky i otoky a zánět kloubů (přidružená revmatoidní artritida).

Kdo a jak stanoví diagnózu?

Na diagnostice Sjögrenova syndromu se podílí vedle samotného pacienta řada odborníků – lékař může požádat o pomoc stomatologa, oftalmologa, imunologa, internistu či odborníka z ORL. Zpočátku je to ale především sám pacient, kdo lékaři popíše charakteristické příznaky, které jej navedou právě na tuto diagnózu. Dále se provádí krevní testy, včetně laboratorního vyšetření protilátek, jejichž přítomnost v krvi právě poukazuje na Sjögrenův syndrom. K prokázání suché keratokonjunktivitidy se používá tzv. Schirmerův test – spočívá v tom, že lékař pacientovi vsune pod dolní víčko oka speciální papírek, na kterém po chvíli podle míry jeho zvlhčení určí, zda je tvorba slz dostatečná či nikoli.

Léčba je hlavně symptomatická

Léčba Sjögrenova syndromu je zaměřena hlavně na zbavení pacienta popsaných obtíží. Pacienti používají oční kapky proti vysychání očí, sucho v ústech a problémy s polykáním lze vyřešit dostatečným příjmem tekutin a zapíjením soust při jídle, tvorbu slin zvyšuje i žvýkání žvýkaček. Ženy mohou využít lubrikační gely, pokud mají obtíže se sexuálním stykem. Nic z toho ale pochopitelně neřeší samotnou příčinu nemoci – autoimunitní zánět. U pacientů se sekundárním Sjögrenovým syndromem se proto podávají různá protizánětlivá léčiva, např. imunosupresiva či kortikoidy.

Zdroj obrázku: eye

2 KOMENTÁŘE

  1. Prosím o sdělení centra (či nemocnice) pro léčbu Sjögrenova syndromu v Praze, případně v jiném městě České republiky. Léčím se u řady odborných lékařů , ale nikde jsem se nedopátrala centra či nemocnice kde bych byla komplexně léčena jako je tomu v řadě evropských a světových při diagnostikování Sjögrenova systému !!! Děkuji za poskytnutí informací.

  2. Dobrý den,
    jsem studentka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde studuji na Zdravotně sociální fakultě. Provádím výzkum, který se zabývá problematikou Sicca syndromu a Sjogrenova syndromu. Tento výzkum bude součástí mé bakalářské práce. Chtěla bych Vás tímto požádat, zda byste obětoval/a pár minut Vašeho drahocenného času a pomohl/a mi k získání informací ohledně Vaší nemoci. Chtěla bych se dozvědět, jak vy snášíte toto onemocnění a jaká jsou jeho úskalí. Zde je k dispozici můj email: sarka.strzinkova@seznam.cz , na který mě můžeme kontaktovat. Vše je naprosto anonymní a dobrovolné. Předem moc děkuji za pomoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here