Domů Nemoci Ortopedie Skokanské koleno

Skokanské koleno

Skokanské koleno je laické označení pro patelární tendinitis, čili tendinopatie. Problémem, který doprovází bolest kolene v oblasti dolní čéšky, nejvíce trápí sportovce (především atlety). Nejde o to samé koleno, které trápí především běžce. Podle studií může souviset  s pohybem ztuhlých kotníků i výronů.

O skokanském koleni

Je typická pro sportovce, kteří se věnují sportům, v nichž jsou časté výskoky. Typický pro ně je volejbal i basketbal, dále pak i odbíjená, kopaná, tenis, hokej a lehká atletika. Skokanské koleno začíná jako zánět patelární šlachy, jež může vést až k přetržení a k degeneraci šlachy. Diagnózu může potvrdit magnetická rezonance. Problémy se ponejvíce objevují u dětí mezi desátým a šestnáctým rokem. Nic neobvyklého nejsou ani sportovci ve věku 15-35 let.

Jak funguje koleno

Patelární šlacha spojuje čéšku s holenní kostí. Tato šlacha je extrémně pevná a vyznačuje se tím, že umožňuje čtyřhlavému svalu napřimovat nohu. Ten aktivně natahuje koleno při skákání. Vymrští člověka do vzduchu a zmírňuje i dopad.

Příčina vzniku

 • Skokanské koleno vzniká po dlouhodobém přetěžováním dolní končetiny, tedy po běhu do kopce, po tvrdých doskocích, dlouhé chůzi.
 • Svalové dysbalanci v oblasti nohou.
 • Dřívější úrazy nohou, mikrotraumata patelární šlachy a poranění kolenních kloubů.
 • Nevhodný stereotyp chůze a běhu.

Projevy

 • Problém se projevuje především bolestí a citlivostí na dotek v místě postižení.
 • Dále se objevuje bolest ve spodní, přední části čéšky při tlaku a objevuje se i u vyšetření pohmatem.
 • Typická je i bolestivost a ztuhlost po námaze.
 • Objevuje se bolest při kontrakci čtyřhlavého svalu.
 • Nutkává potřeba k pohybu v situacích s dlouhodobě stejnou statickou polohou sezení a stání.

Má čtyři stádia

 1. Bolest se projevuje zpočátku na začátku zatížení.
 2. Bolest se začne objevovat již na začátku a konci běhu.
 3. Bolest se objevuje již v klidu a při přetížení.
 4. Dojde k natržení šlachy při zátěži.

Léčba

V první fázi nemoci je zapotřebí především odpočívat, ledovat, stahovat a vyvyšovat. Po čase by pak měly problémy ustoupit. Pomoci by měly i různé masti, gely a léky. Lékař může nabídnout i aplikaci obstřiků. Pozor si dejte na kortikosteroidy, které mají celou řadu vedlejších účinků a v konečném výsledku vám mohou spíše uškodit.  V další fázi na řadu přichází rehabilitace, a to především magnetoterapie, elektroléčba, laser, střečink a cvičení. Důležitá je i regenerace. Někdy se to neobejde bez operativního zákroku, kdy lékař rozřízne úpon a část šlachy pod čéškou. Vrtákem o malém průměru naruší úpon, čímž stimuluje opravný proces. Po operaci má nemocný 4 týdny v pevné ortéze, ale do 6 týdnů se pak dostane do plné zátěže. Sportování je možné zhruba po dalších 3-4 měsících.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here