Domů Nemoci Skolióza páteře

Skolióza páteře

Skolióza páteře se zejména v moderní době stává tak častým zdravotním problémem, že bychom ji snadno mohli označit za civilizační chorobu. Skolióza je patologické vybočení páteře do strany projevující se charakteristickým vadným držením těla – asymetrií ve výši ramen a lopatek a kulatými zády.

Skolióza se většinou vyvíjí během dětského věku, ale může být i vrozená. Její přesnou příčinu dodnes odborníci neznají, jisté však je, že často bývá výsledkem našeho moderního životního stylu.

Co je to skolióza?

Skolióza páteře je ortopedické onemocnění charakterizované jako patologické vybočení páteře do strany nebo její spirální rotace, které zůstávají fixovány. Zdravá páteř podléhá fyziologickému zakřivení, které je však orientované v předozadním směru, nikoli do boku. Na páteři proto rozeznáváme vybočení dopředu v oblasti krční a bederní páteře (lordóza) a vybočení směrem dozadu v oblasti hrudní (kyfóza). Ve směru do boku je zdravá páteř přímá, bez zakřivení. V tomto postavení je páteř držena pomocí mnoha svalů a vazů, které dohromady vytváří opěrnou soustavu. Pokud dojde k jejímu ochabnutí (z různých příčin), vzniká skolióza – vybočení páteře do strany. Skolióza pak může nabývat různě závažných podob podle stupně deformace páteře, které si vyžadují individuální léčebný plán. Jisté však je, že se jedná o dlouhodobý zdravotní problém, který je nutné podchytit včas, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování stavu.

Proč vzniká skolióza?

Kromě typů skolióz, které jsou buď vrozené a jejichž příčinou je nedokonalé vyvinutí páteře (obratlů) nebo druhotně získané vlivem neuromuskulárního postižení (např. při dětské mozkové obrně), není samotná příčina vzniku skoliózy objasněna. Je však zřejmé, že vzniká působením dlouhodobého špatného držení těla a s tím spojeným ochabnutím zádového svalstva – problémy, kterými trpí celá třetina všech dětí. Tento alarmující stav má na svědomí zejména špatný životní styl – málo pohybu, povalování se u televize, nesprávné a dlouhodobé sezení u počítače, nošení tašek „moderně“ na jednom rameni atd. Páteř nezdravě namáhá i jednostranný pohyb, kterému jsou děti vystaveny zejména při závodním sportu, nevhodná obuv a ploché nohy, rozdílná délka končetin či poúrazové stavy končetin. Negativní vlivy, které lze odstranit, by proto rodiče měli u svých dětí eliminovat. Pokud se tak nestane, může docházet ke zhoršování stavu a to zejména v období, kdy dítě rychle roste. Kritický je věk mezi 5. a 6. rokem a následně i mezi 9. až 11. rokem života. Pro vyvinutí skoliózy mohou být určující i genetické faktory.

Jak se skolióza projevuje?

Počáteční skoliotické problémy nemusí být nijak výrazné. Je proto důležité, aby si rodiče pečlivě všímali toho, jak se jejich dítě vyvíjí a aby pozorovali, jestli se u dítěte neobjevují určité vady či deformity. Většinou to totiž bývá až praktický lékař, který vadné vybočení páteře u dítěte zpozoruje. Kdyby skolióza zůstala neléčena, znamenalo by to velké zdravotní obtíže v dospělosti. Skolióza se začíná projevovat jako nesymetrické držení ramen, kdy je jedno rameno při volném stoji výš než druhé. Tato asymetrie se při neléčení začíná prohlubovat, pánev se začíná sklánět na jednu stranu, u postiženého vidíme kulatá záda a patologické vybočení obratlů na zádech. Objevují se bolesti zad, problémy s předklonem a záklonem a potíže s úklony trupu na jednu stranu. Viditelná je i asymetrie zádových a hýžďových svalů. Přesná diagnóza se provádí prostřednictvím rentgenových snímků.

Možnosti prevence skoliózy páteře

Z výše napsaného je celkem zřejmé, jaké existují možnosti prevence skoliózy páteře. Hlavní roli zde hrají rodiče, kteří musí dítěti zajistit, aby se pravidelně a zároveň přiměřeně pohybovalo. Vyhlídka toho, že bude z dítěte vrcholový sportovec, je sice lákavá, nicméně zdraví dítěte by mělo být přednější. Rodiče by měli dítěti pořídit také vhodnou a zdravou obuv a měli by mu zajistit takovou stravu, která by odpovídala růstovým požadavkům mladého organismu – s dostatečným množstvím vápníku a vitaminů.

Způsoby léčby skoliózy páteře

Léčba skoliózy páteře je běh na dlouhou trať. Určuje se individuálně podle stupně deformace páteře u každého pacienta zvlášť a jejím cílem je zejména zamezení zhoršování stavu. U lehčích forem je indikována pravidelná rehabilitační léčba, u středně těžkých postižení musí jedinci nosit speciální ortopedickou pomůcku, tzv. korzet, u těžkých forem jsou nutné dlouhodobé a opakované rehabilitační i lázeňské pobyty a některé typy skolióz lze léčit i operativním zákrokem. Pacienti s diagnostikovanou skoliózou by měli rehabilitační cviky provádět denně, neboť bez nich je šance na zlepšení obtíží de facto mizivá.

5 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den chtěla bych se zeptat.Dnes sme byli z mamkou u mé doktorky a ta mi řekla že mám skoliozu.Ve čtvrtek ní mám přijít.Pošle mě na RTG a z RTG mám jít na ortopedii a z ortopedie ze zprávou mám dojít za ní.Mám strach bojím se toho.Nikdy sem nic takovýho neměla.Je skolioza na celej život?Nebo se to dá náko léčit?Děkuji za odpověd Monika

  2. Ahoj mně je teprve 11 let a mám skoliozu a lordozu ,,,,,, byli jsme také na ortopedii a z ortopedie jsme byli posláni na rehabilitace a pak i do Hamzovi odborné léčebny v Košumberku tam jsem dostala korzet na 21 hodin denně měla jsem 28 a 24 stupňů …. (ještě mi k tomu udělali vložky do bot ,protože mám i kvůli těm zádům zpadlou klenbu),, dneska (14.10.2013)jsme tam byli znovu, řekli mi že se mi to zlepšilo a mám dále cvičit ………..

    ALE URČITĚ SE NIČEHO NEMUSÍŠ BÁS ONI SI TĚ JENOM PROHLÍDNOU A BUDEŠ SE TAM RŮZNĚ UKLÁNĚT ALE JINAK JE TO V POHODĚ… :)))))))

  3. Ahoj Klárko, mám stejně starou vnučku jako jsi Ty. Dnes si přivezla korzet a začíná ji dlouhá léčba. Asi jako Tebe. Chtěla jsem se zeptat, jak se zlepšil Tvůj zdravotní stav po dvouleté léčbě?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here