Škrábání v krku je typickým příznakem běžných onemocnění, především nemocí z nachlazení, virózy, chřipky, anebo angíny. Jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit? Jak zastavit rozvíjející se onemocnění? A kdy je třeba navštívit lékaře?
Nepříjemný příznak

Škrábání v krku trápí většinu z nás především v chladných měsících, kdy je organismus celkově náchylnější k nákaze virovými či bakteriálními onemocněními. Nejčastěji se jedná o signál počínajícího onemocnění, zejména pak zánětu nosohltanu, chřipky nebo zánětu mandlí (angíny). Další poměrně častou příčinou bývá alergická reakce organismu, například na pyly, prach, nebo na nějaké potraviny. V topné sezóně se pak může jednat o reakci na příliš suchý vzduch v místnostech. To se týká zejména obyvatel bytů v panelových domech.
Co zabírá
Pokud ještě nedošlo k propuknutí choroby, pomoci nám mohou prostředky přírodní medicíny. Osvědčená babská rada říká, že na škrábání v krku je velmi účinný česnek jakožto přírodní antibiotikum. Pokud nezvládnete sníst celý stroužek, připravte si topinky nebo klasickou česnečku (prolisovaný syrový česnek přidejte až úplně nakonec). Komu česnek vadí, může použít česnekové kapky, které na rozdíl od samotného česneku nedráždí zažívací ústrojí, a jsou volně prodejné v lékárně. Dalšími osvědčenými pomocníky proti škrábání a bolesti v krku jsou zázvor a citrusy. Citrusy navíc celkově povzbudí imunitní systém a pomohou organismu v boji se začínající chorobou. Pokud chcete spojit sílu zázvoru a citrusů, připravte si zázvorový čaj s citronem. Jiná babská rada doporučuje pít teplé pivo. Úlevu rovněž přinášejí cucavé tablety, jako je Stopangin, Neoangin a další.
Kloktání a zábal pomáhají
Důležitou součástí léčby je desinfekce dutiny ústní a části hltanu, a to nejlépe kloktáním. Kloktat můžete buď roztoky, které koupíte v lékárně (například Tantum Verde), mořskou sůl rozpuštěnou ve vlažné vodě (při nachlazení si jí rovněž můžete proplachovat nosní dutinu a předejít tak zánětu nosních dutin), šalvěj či heřmánek v podobě čaje. Kromě kloktání doporučují lékaři také zábaly krku, ideální je mokrý studený obklad s igelitem.
Čeho se vyvarovat
Když nás škrábe v krku, měli bychom se naproti tomu vyvarovat mléčných výrobků, zejména kravského mléka a jogurtů, dále pak pití studených nápojů, černé kávy, alkoholu a samozřejmě také kouření. Pokud svému organismu dodáme notnou dávku vitamínu C, jsme v klidu a teple, zvyšujeme šanci, že k rozvoji onemocnění vůbec nedojde.
Kdy k lékaři
Pokud však škrábání v krku neustupuje a naopak přerůstá v bolest, kdy máme obtíže s polykáním, měli bychom navštívit lékaře, který diagnostikuje, zda se jedná o virózu, nebo o angínu. Viróza během několika dní odezní a mívá spíše lehčí průběh. Léčba virózy většinou nevyžaduje speciální medikaci (důležitý je klidový a pitný režim), u seniorů však může mít i těžký průběh. Nasazení antibiotik bývá v tomto případě neúčinné a navíc znamená pro organismus zbytečnou zátěž. Na rozdíl od angíny (zánětu krčních mandlí), kdy se pacientům předepisují antibiotika. Typickými příznaky angíny kromě silné bolesti v krku (která může být i na jedné straně) je bílý potah jazyka, čepy na mandlích, vysoké horečky (kolem 39 stupňů Celsia), zimnice, nevolnost, pocit na zvracení. Pokud je příčinou alergická reakce, je třeba léčit alergický zánět.
Prevence
Škrábání v krku a souvisejícím onemocněním můžeme předejít dodržováním zásad zdravé životosprávy, důležitý je dostatek vitamínu C, dále pak otužování (ideální je pravidelné saunování). Kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách, stejně jako nedostatek spánku a stres naopak náchylnost k rozvoji onemocnění zhoršuje. V topné sezóně je důležité zvlhčovat vzduch a nevyhřívat místnosti na příliš vysoké teploty.
Foto: Freeimages.com
Od bolení v krku mi pomohl přítel.