Domů Nemoci Ostatní Škytavka: léčba a jak zastavit škytavku

Škytavka: léčba a jak zastavit škytavku

ŠkytavkaŠkytavku zažil někdy v životě snad každý z nás. Někdo ji mívá častěji, někdo méně. Přestože je její propuknutí velmi nepříjemné a společensky nevhodné, většinou se nejedná o příznak vážného onemocnění. Nebezpečnou se škytavka stává, pokud jí někdo trpí chronicky, nebo pokud člověka začne extrémně vysilovat. V ostatních případech většinou samovolně odezní a pokud ne, každý máme svůj recept, jak se jí efektivně a rychle zbavit.

Jak vzniká škytavka?

Škytavka nese odborný název singultus a vzniká při nadměrném dráždění bráničních svalů příslušnými nervy, případně i drážděním dýchacího centra v mozku vyvolaným různými faktory. Následkem toho dochází k samovolným stahům hlavního dýchacího svalu – bránice, které přichází náhodně, bez jakéhokoli předchozího varování. Při škytavce se tvoří známý charakteristický zvuk. Dochází k němu vlivem urychleného nasávání vzduchu do plic a současným uzavřením hrtanové příklopky a hlasivek.

Jaké mohou být příčiny škytavky?

Škytavka může být vyvolána nejrůznějšími příčinami. Mezi nejčastější patří rychlá konzumace potravin, přejedení, konzumace alkoholu, konzumace sycených nápojů či střídání teplých a studených potravin. Vzácně může škytavka vznikat i dehydratací organismu, jako následek pálení žáhy či nedostatkem některých vitamínů. Tyto příčiny jsou pouze přechodné, a tak se i škytavka po jejich odeznění vytrácí. Příčinou škytavky však mohou být u různá závažná onemocnění (např. onemocnění plic, jícnu, srdce, aorty, břišní dutiny), která mohou způsobit, že škytavka neodeznívá, nebo se často znovu vrací. Takové stavy, kdy postižený škytá dlouhodobě, mohou být i životu nebezpečné a příčinu škytání je proto nutné odstranit efektivní odbornou léčbou.

Co platí na škytavku?

Pokud se chcete zbavit škytavky a nevíte jak,můžete zkusit některou z následujících možností:
– zhluboka se nadechněte a zadržujte dech co nejdéle vydržíte
– zadržte dech a 3 krát polkněte
– napijte se několika menších doušků čisté pitné vody
– vyzkoušejte změnu polohy či pohybu
– vyzkoušejte změnu hloubky a frekvence dýchání
– zkuste čichat různé vůně
– pomalu v ústech rozpouštějte kostku cukru
– zkuste se na něco aktivně soustředit
– pomoci může i nečekaný úder do dolní lokality mezi lopatkami
– vyzkoušejte akupresuru
– zkuste pár minut dýchat do igelitového sáčku (dochází k inhalaci CO2)

Akupresura proti škytavce

Ke zdolání škytavky mohou pomoci i jednoduché akupresurní techniky. První bod, který je v tomto ohledu citlivý, se nachází na vnitřní straně předloktí ve vzdálenosti šířky tří prstů nad rýhou na zápěstí. Bod zde leží mezi dvěma rovnoběžně probíhajícími šlachami, které snadno nahmatáte. Druhý bod leží na horní hraně klíční kosti nad bradavkou, ve vzdálenosti šířky pěti prstů od středu krku. Poslední bod najdete v prohlubni na krku pod „jablkem“ v místě, kde začínají klíční kosti. Zmíněné body efektivně masírujte vždy po dobu 30 vteřin.

Léčba škytavky

Lékaře vyhledejte vždy, pokud škytavka trvá déle než 24 hodin, nebo pokud trvá dobu kratší a přesto vás extrémně vysiluje (problémy může způsobit např. u starších a nemocných lidí). V těchto případech může být škytavka příznakem pro některé vážné onemocnění a odkládání její léčby může vést ke zvýšenému katabolismu, dehydrataci, případně i metabolickému rozvratu. K léčbě škytavky jsou určeny některé léky ve formě sedativ (diazepam), prokinetik (metoklopramid), předepisují se i léky proti epilepsii a jiné.

Sdílejte

1 komentář

  1. ten gdo ma škitavku tak pomaha na škitavku palivi bombony ale jen lekar je musi předepsat !!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here