Domů Nemoci Gynekologie Slabá menstruace

Slabá menstruace

U většiny žen menstruace probíhá pravidelně co 28 dní a obvykle trvá 4-7 dní, přičemž v jejím průběhu ztratí 20 – 80 mililitrů krve. Pakliže je ztráta nižší než 20 ml, jedná se o slabou menstruaci. Ta se může vyskytnout zcela náhodně, ale také může představovat nějaký zdravotní problém.

Velmi často slabá menstruace nespočívá pouze v jeho slabé intenzitě, ale i v tom, že menstruace trvá i velmi krátkou dobu. Opakovaně proběhnutá příliš slabá menstruace může být předzvěstí celé řady závažných zdravotních problémů. Ponejvíce je však předzvěstí neplodnosti. Ani slabá menstruace by proto neměla být bez povšimnutí ponechána svému životu, ale měla by být důkladně prošetřena gynekologem, aby došlo k utvrzení, že se vskutku o nic závažného nejedná.

Možné příčiny

Když se ženám přihodí, že jim místo klasické menstruace přijde menstruace slabá, zpanikaří, že jsou těhotné. Nemusí tomu tak být pokaždé. I když se někdy i po otěhotnění může stát, že se ještě krvácení objeví, příčina takového stavu může ve skutečnosti spočívat úplně někde jinde. Vůbec tou nejčastější příčinou slabé menstruace je změna v hladině hormonů v těle. Nerovnováha estrogenu přitom bývá tím nejčastějším viníkem. Je to právě on, kdo vytváří děložní sliznici. Když je jeho hladina příliš nízká, nízká je i sliznice, která pak také i v průběhu menstruace méně krvácí. K úpravě dojde poměrně snadno a rychle tehdy, když v těle ženy navýšíte hladinu estrogenu.
Dalším viníkem slabé menstruace je stres, emotivní a velké psychické vypětí, přílišné namáhavé cvičení, sportovní náročné pravidelné cvičení. Potom, co s cvičením povolíte, menstruace se obvykle navrací zpět do původního stavu.
Pokud si nechcete vyvolat neplodnost způsobenou zastavením menstruování anebo jejím slabým průběhem, dávejte si pozor na hubnutí. Přílišné hubnutí i podvýživa znamenají riziko pro možné zeslabení menstruace. I zde dochází k úpravě po navození správné výživy a přibrání několika kil.
Jednou z příčin slabé menstruace je vysoká hladina hormonu TSH, což úzce souvisí s hypertyreózou. Užívání antikoncepce pak mění hladinu estrogenu a progesteronu, což může mít za následek zeslabení menstruace. Vážnější příčinou tohoto stavu jsou pak nitroděložní srůsty anebo také polycystická ovaria.

Slabá menstruace

Diagnostika

Pro odhalení příčiny je důležité provést odběry krve se zaměřením na folikuly stimulující hormon, estrogen, inzulin, prolaktin a luteinizační hormon. K dalším vyšetřovacím metodám pak patří ultrazvuk malé pánve, MRI, kyretáž nebo dilatace.

Léčba

Léčba se vždy odvíjí od příčiny. V případě, že za slabou menstruací jsou hormony, dorovná se jejich hladina, léčí se štítná žláza apod. V případě fyzické a psychické námahy je zásadní polevit, naučit se uvolnit a relaxovat. Při podvýživě je nezbytné upravit jídelníček a přibrat několik kilogramů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here