Domů Nemoci Příznaky Slabý proud moči u mužů

Slabý proud moči u mužů

Slabý proud moči u mužů může dost významně potrápit řadu stárnoucích mužů. Mnohdy je tento stav spojený i s pomalým nástupem močení. V případě, že se u vás něco takového začne trápit, neměli byste váhat a měli byste navštívit svého lékaře. Objevuje se u mužů starších 50 let. Šedesátníků ji má již 75%.

Slabý proud moči u mužů je totiž zcela klasickým projevem nezhoubného zvětšení prostaty, čili benigní hyperplazie prostaty. 

Co je hyperplazie prostaty

Jde o nezhoubné zvětšení tzv. předstojné žlázy. Tohoto problému se postupně dočkají všichni muži, kteří se dožijí s funkčními varlaty vysokého věku. 

Kde najdu prostatu? 

Prostata je pohlavní orgán, který najdete mezi močovým měchýřem a svalovým dnem pánve. Zepředu je ohraničená stydkou sponou a zezadu rektostigmatem. I proto ji lékaři kontrolují přes konečník, protože právě tudy je dobře hmatná. 

Proč s nárůstem věku roste? 

Přesný mechanismus rozvoje dodnes není bohužel znám. Ví se však, že za to může západní styl života. Zřejmě za tím je nedostatek pohybu, strava i jeho sexuální život. 

O zvětšené prostatě

Prostatou prochází tři vývody – močová trubice, chámovod spolu se semennými váčky. Dále obsahuje i žlázy, které vytváří 15-30% ejakulátu. Normální velikost prostaty je 15 až 20 gramů. Pokud je zvětšená, může v extrémních případech dosáhnout až 1000 gramů. Velká prostata však nemusí vyvolávat vůbec žádné potíže. To až benigní hyperplazie se projevuje poruchami močení. Je tomu tak proto, že svým růstem utlačuje dno močového měchýře, v němž v důsledku toho narůstá počet androgenních receptorů. Jejich podrážděním pak dochází reflexnímu stažení hladké svaloviny močového měchýře, prostaty a močové trubice. 

Vydutí dna měchýře je spojen se zhoršením vyprazdňování. V močovém měchýři zůstává zbytková moč, jež vede k zánětu močového měchýře i k objemu. Muži jsou pak nuceni k častému močení. Tento nepříjemný jev muže nutí ke snížení příjmu tekutin, což ale vede k ještě většímu zahuštění moči a ještě větší dráždění močového měchýře. Riziko vzniku zánětu se ještě více zvyšuje. 

Pokročilá stádia

Pokročilá stádia jsou již spojena s poruchami erekce a nočním pomočováním. Nakonec (v případě neřešení) hrozí dokonce i poškození nebo selhání ledvin. Vyhýbání se lékaři proto není to nejlepší. Pokročilý stav se neobejde bez léků, které uvolňují napnuté svaly v prostatě a v hrdle močového měchýře. Snížený tlak pak usnadňuje močení. Další léky pak prostatu zmenšují a zmírňují tak její projevy. Někdy se to však neobejde bez chirurgického zásahu. Při ní se odstraní nadbytečná tkáň řezem v podbřišku. Jinou metodou je i použití elektrické smyčky, která se zavede močovou trubicí. Tento způsob ošetření zbytnělé prostaty je šetrnější a častěji prováděný zákrok.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here