Domů Rodina a vztahy Smuteční řeč

Smuteční řeč

Smuteční řeč je pravděpodobně jedním z nejsložitějších slohových útvarů. Může za to především jeho emociální zaměření. Proslov na pohřbu je velice těžké a také je to i velká zodpovědnost. Často nevíme, jak věc uchopit, odkud začít a co o daném člověku říct (čemu se případně raději vyhnout). S tímto problémem se vám pokusíme ve vaší nelehké situaci pomoci.

Pokud se chcete vyhnout trapných chvilek, můžete si k tomu najmout profesionála. Jestliže chcete udělat pohřeb osobnějším a důstojnějším, můžete to zkusit s filmem. Smuteční řeč s filmem je novinkou, která však rychle získala na oblíbenosti a dnes je velmi vyhledávanou. Všichni zúčastnění si tak místo komplikovaného proslovu podívají na krátký film o životě toho, s kým se loučí. Jestli ani to není vaše cesta a vy preferujete spíše tradiční formu pohřbu, nejspíše mezi rodinnými členy budete muset najít toho správného řečníka. Ledaže by se této role ujal kněz v případě církevního pohřbu. V případě, že se rozhodnete pro profesionála, je důležité jej nejprve seznámit se životem zesnulého, aby následný projev působil lidsky a byl příjemným vzpomínáním.

Jak na smuteční řeč

Smuteční řeč by měla být prostá, citlivá a věcná. Může být originální, naplněná moudrou životní filozofií. Nemělo by chybět povzbuzení pro pozůstalé. Smuteční řeč má totiž pozůstalým pomoci překonat bolest a lítost. Projev musí být upřímný bez prázdných klišé. Připouští však umělecké prvky. Délka projevu by neměla přesáhnout pěti minut. Smuteční obřad má sbližovat lidi a přinášet dobré slovo a porozumění. Na závěr smuteční řeči je vhodné učinit rozloučení se zesnulou osobou i se smutečními hosty. Dobrým nápadem je užití nějakého slavného citátu, použít však můžete i píseň.

Sepsání smuteční řeči

Smuteční projev je skutečně náročný úkol, který musí být na patřičné úrovni a nutná je k tomu i náležitá příprava. Řeč je nutno nejprve sepsat a pak i secvičit. Improvizace je v těchto případech skutečně nemístná. Řeč by měla být vložena do černých desek.

Důležitý je vzhled i chování řečníka

Řečník by měl být pro tuto příležitost náležitě upraven. Měl by působit důstojně. Při smuteční řeči by měl řečník jednat s klidem. Vyhněte se přehnané gestikulace. Důležité je, aby si řečník pro svůj projev našel jedno místo, v němž setrvá. Důležitý je i jeho vzhled. Vhodný je oblek černé barvy. V zimě si může vzít i tmavý kabát. Důležitá je i vhodná obuv. Muž by měl být rovněž čerstvě oholen a upravené vlasy. Stejná pravidla patří i pro ženy. Ty by měly být oblečeny do černých šatů. I ona si v zimě může vzít tmavý kabát. I ony by měly mít obutou vhodnou společenskou obuv. Make-up by měl být decentní, stejně jako účes.

Na závěr je zapotřebí si uvědomit, že řečník je vůbec tím prvním člověkem, který rodině vyjadřuje upřímnou soustrast.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here