Domů Nemoci Vnitřní orgány Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy (důležitého orgánu endokrinního systému) neboli hypofunkce, též hypoteróza, je druh poruchy, kdy štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonu tyroxinu, který je zodpovědný za regulaci metabolismu a u dětí také za regulaci růstu. Léčba hypoterózy je založena na medikaci, pacientům se podávají léky kompenzující deficit hormonů. Neléčená hypeteróza může vést i ke smrti pacienta.

Štítná žláza a její význam

Štítná žláza je důležitou součástí endokrinního systému (dalšími součástmi jsou hypofýza, příštítná tělíska, nadledviny, slinivka břišní, u žen vaječníky a u mužů varlata). Tento orgán, který má tvar motýla, obklopuje průdušnici v oblasti těsně pod ohryzkem. Úkolem štítné žlázy je produkce životně důležitých hormonů. Pokud jich štítná žláza produkuje nedostatek, hovoříme o snížené funkci štítné žlázy. Hypoteeróza může být buď vrozená, nebo získaná.

Projevy a příznaky

Snížená funkce štítné žlázy
Snížená funkce štítné žlázy

Typickými projevy snížené funkce štítné žlázy jsou nedostatek energie, zimomřivost, chladná pokožka (pacienti s hypofunkcí mívají i nižší tělesnou teplotu než ostatní lidé), zastřený hlas, zácpa a přibývání na váze (v důsledku zpomaleného metabolismu) a svalové křeče. U některých pacientů lze pozorovat zvýšené vypadávání vlasů. Porucha může ovlivňovat i duševní schopnosti, mezi typické příznaky patří poruchy koncentrace.  Zasaženy jsou rovněž motorické schopnosti. V případě těžké formy hypoterózy může pacient upadnout do komatu.

Hypoteróza u dětí

U dětí je pak dalším příznakem opožděný růst. Kojenci obecně hůře prospívají, později sedí, lezou a chodí. Pokud je hypoteróza zjistěna v takto časném věku,  jedná se o vrozenou formu onemocnění, která se rozvíjí již v průběhu prenatálního vývoje. Získaná hypoteróza je nejčastěji diagnostikována u dění mezi 12. a 14. rokem věku.

Příčiny

Nejčastější příčinou hypotyreózy je nedostatek jódu. (V zemích Třetího světa s nedostatkem jódu v půdě je nejvyšší počet pacientů se sníženou funkcí štítné žlázy. Nedostatkem jódu trpí velká část světové populace.) Další možnou příčinou je autoimunitní zánět – chronická lymfocytární tyreoiditida. (Toto onemocnění pak vyvolává poruchu tvorby hormonů). Autoimunitní zánět mívá často souvislost s ostatními autoimunitními onemocněními, jako je například celiakie nebo diabetes prvního typu. Zdravotní obtíže pacientů mohou zasahovat i do sexuální oblasti.  

Struma

Pacienti s hypeterózou mívají zvětšenou štítnou žlázu. Pro zvětšenou štítnou žlázu se používá též označení struma. A jak struma vzniká? Příčinou je zvýšená námaha štítné žlázy způsobená tím, že se štítná žláza musí více namáhat, aby mohla vyprodukovat hormon tyroxin. Struma je nejčastěji diagnostikována u dětí v rámci pravidelných preventivních prohlídek. Pokud má pediatr podezření na sníženou funkci štítné žlázy (struma se diagnostikuje vizuálně a pohmatem a doplňuje osobní anamnézou), obvykle nechá provést krevní testy a v případě potřeby doporučí endokrinologické vyšetření.

Diagnostika

Endokrinní porucha je diagnostikována na základě krevního testu. Pokud má lékař u pacienta na základě jím popsaných (výše zmíněných) příznaků podezření na sníženou funkci štítné žlázy, provádí se stanovení koncentrace tyreoidálního stimulačního hormonu v krvi. Zvýšená koncentrace je příznakem hypofunkce. Včasná léčba dokáže zabránit snížené kvalitě života pacienta.

Léčba

Hypofunkce štítné žlázy se léčí zpravidla konzervativně, a to dodáním potřebných hormonů, které pacientovi chybí. V případě včasné diagnostiky a zahájení léčby nejsou u pacienta žádné omezení. Léky je však třeba užívat denně. Pacienti musí docházet na pravidelné zdravotní prohlídky do endokrinologické poradny. Neléčená hypofunkce může vést k celé řadě zdravotních obtíží, v krajním případě k jeho úmrtí.

Prevence

Rozvoji autoimunitních onemocnění nelze účinně předejít. Nedostatku jódu můžeme předejít pravidelnou konzumací mořských ryb a darů moře, případně potravinových doplňků s obsahem jódu.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here