Domů Nemoci Imunitní systém Snížená imunita

Snížená imunita

Snížená (též oslabená) imunita neboli imunodeficience je zhoršená schopnost organismu bránit se vlivu působení antigenů pocházejících z vnějšího prostředí. (Antigeny se však mohou být i uvnitř samotného organismu.) Člověk se sníženou imunitou je celkově náchylnější k nákaze infekčními onemocněními a může jej postihovat celá řada dalších zdravotních obtíží.

Příznaky a projevy

Snížená imunita se projevuje zvýšenou náchylností k infekcím, a tudíž častou nemocností pacienta (jedná se

Snížená imunita
Snížená imunita

zejména o respirační choroby), dále pak horším a pomalejším hojením ran, celkovou únavou, ale i kožními projevy, například opary, bolavými koutky na ústech nebo vyrážkami. U některých pacientů se může objevit také ječné zrno, chronická rýma, alergie nebo zažívací obtíže.

Příčiny snížené imunity

Za hlavní příčiny, proč v poslední době přibývá pacientů se sníženou imunitou, jsou považovány: stres, nedostatečná pohybová aktivita a nevhodné složení stravy. Naše strava totiž obsahuje velké množství chemických látek (různých konzervantů a barviv) a nadměrné množství kyselinotvorných potravin. Dalšími rizikovými faktory jsou pak nedostatečný spánek (způsobený zejména některými poruchami spánku, jako je například nespavost) a věk. Sníženou imunitu totiž mají děti do 6 let věku, neboť vývoj jejich imunitního systému nebyl  ještědokončen, a senioři. Sníženou imunitou velmi často trpí i jedinci s diagnózou, jako je například diabetes, Crohnova nemoc, mentální anorexie, únavový syndrom nebo HIV pozitivní. Dočasně sníženou imunitu mají i lidé po dobrání antibiotik.

Léčba imunodeficience

Léčba snížené imunity obecně spočívá v jejím posilování, k čemž současná medicína používá několik metod. Jejich použití závisí na druhu imunodeficience. V případě primární imunodeficience, která je vrozená, geneticky podmíněná a v současnosti nevyléčitelná, je léčba založena na podávání protilátek (imunoglobulinů). Naproti tomu sekundární imunodeficience, která je vyléčitelná, nabízí více možností, zejména pak užívání doplňků stravy, probiotik a prebiotik. Pacientům se rovněž doporučuje detoxikace (očištění organismu od jedovatých zplodin), která zároveň patří mezi preventivní metody. Ke zlepšení stavu rovněž významně přispívají bylinky na posílení imunity, například echinacea, kustovnice, zázvor nebo rakytník, ale i obyčejný česnek nebo cibule. Neméně osvědčeným přírodním prostředkem k posílení imunity je houba hlíva ústřičná.

Kryoterapie

Účinnou metodu léčby představuje celotělová kryoterapie (léčebná metoda, při které je organismus na dobu několika minut vystaven extrémně nízkým teplotám. (Tuto metodu lze lze aplikovat jak celkově, tak i lokálně,) Hlavním efektem kryoterapie je, že dokáže vyvolat reakci organismu, která způsobí celkový restart imunitního systému.

Terapie probíhá tak, že pacient nejprve vstoupí do tzv. předkomory s teplotou kolem mínus 50 stupňů Celsia, a poté do hlavní komory, kde bod mrazu dosahuje až 160 stupňů. Metody kryoterapie se vyžívá i při léčbě některých autoimunitních onemocnění (skupina onemocnění, kam patří například celiakie nebo Crohnova choroba, kdy imunitní systém člověka napadá vlastní struktury vlastního organismu).

Prevence

Snížené imunitě lze do jisté míry předejít dodržováním zdravé životosprávy. Její součástí je především předcházení vzniku stresových situací, pokud je to možné (a pokud ne, tak si osvojit techniky, jak odbourávat stres), otužování – tj. pravidelné chození ven na čerstvý vzduch za každého počasí a saunování. Neméně důležitá je konzumace stravy bohaté na vitamíny a důležité minerální látky (zejména na zinek a vitamín C), která zároveň obsahuje pokud možno co nejméně éček, atd. Důležitou součástí prevence je rovněž důsledné doléčování nemocí. Pokud totiž nemoci přecházíme, mohou se z nich stát chronická onemocnění, která naši imunitu výrazně oslabují. U novorozených dětí pak doporučují lékaři v zájmu dobré imunity v pozdějším věku, aby byly alespoň 6 měsíců kojené.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Přesně na tento problém nám dr doporučila kozí kolostrum, jsme moc spokojeni 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here