Domů Nemoci Vyšetření Sodík v krvi

Sodík v krvi

Natrium, čili sodík v krvi představuje parametr, který se sleduje v krvi poměrně často. Jde o vyšetření biochemické. Natrium je sodík, čili kov. Jde o hlavní kationt extracelulárních tekutin. 

Sodík v těle

V těle má významné postavení. Nejvíce se ho najde v mimobuněčných tekutinách, kdy ovlivňuje jeho objem, osmolalitu a stabilitu vnitřního prostředí. V malém množství se nachází ve vnitřním prostředí buňky, kde má především význam pro průběh enzymatických aktivit. Sodík si tělo udržuje ve stabilním množství v rámci svého vodního hospodářství. Vzestup nebo pokles hodnot ovlivňuje činnost ledvin, jimiž se sodík potom močí vylučuje nebo naopak zadržuje. 

Ztráty sodíku

Pravdou ale je, že některé choroby ovlivňují hladiny sodíku v krvi. Někdy tomu tak může být i díky nedostatečnému příjmu vody. 

Sodík z těla ztrácíme potem i stolící, obzvláště spolu s některými chorobami, a které jsou spojeny s průjmy. Typické pro ně je zvýšená únava, významný pokles krevního tlaku. Spojené to může být i s křečemi v dolních končetinách a ve vážných případech i se ztrátou vědomí. 

Odběry

Denní příjem sodíku by se měl pohybovat okolo 140 až 260 mmol za den. Ke změnám v plazmě dochází potom, co dojde ke ztrátám 350 až 500 mmol u dospělých. Indikace k odběrům bývá spojena s monitorací poruch vodno-solné homeostázy a vnitřního prostředí. Spolu s ním by se měly vyšetřit i další ionty. Na místě je i vyšetření acidobazické rovnováhy. 

V krvi by ho mělo být 132 až 142 mmol/l. 

Co způsobuje sodík

Zvýšený přísun sodíku způsobuje často hyperhydratace. To je spojeno se zvýšenou váhou a otoky. Snížený přísun sodíku je spojen se zvýšenou ztrátou vody. U srdečního selhání je často hyponatremie, a to i přesto, že celkový obsah v těle je zvýšen. Abnormální koncentrace v séru může být spojeno s poruchou hospodaření s vodou. 

Nízká hladina sodíku v krvi

K nejčastějším příčinám nízké hladiny sodíku je spojena s dehydratací, silným pocením, užíváním diuretik, hypokalémií, sníženou funkcí štítné žlázy, s jaterní cirhózou, srdečním selháváním, syndromem zvýšené sekrece antidiuretického hormonu, cerebral salt-wasting syndrom, Addisonova nemoc, kongenitální adrenální hyperplazie, onemocnění ledvin, otrava ledvin. 

Jak se hyponatremie projevuje

Mírná hyponatremie se nemusí vůbec nijak projevovat. Pokles sodíku v krvi pod 120 milimolů na litr však již o sobě vědět dá. U nemocných se objevuje celková nevůle, trávicí obtíže, nevolnost, zvracení, svalová slabost, bolest hlavy, motání hlavy. Neléčený stav může dojít až k otoku mozku, nitrolebnímu přetlaku, poruchám paměti, zmatení, deliriu, bezvědomí a smrti. Není proto radno tento stav podceňovat. 

Hypernatremie

Hypernatremie je spojená s vysokou koncentrací sodíku v krvi. Spojená je se ztrátou vody nebo nedodržování pitného režimu. Důsledek dehydratace. Projevuje se žízní, slabostí, apatií, zmateností, zhoršujícím se stavem vědomí, někdy křečemi a bezvědomím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here