Domů Nemoci Vyšetření, operace Sono břicha

Sono břicha

Vzhledem k tomu, že v dutině břišní je uložena většina důležitých tělních orgánů, patří sono břicha neboli ultrazvuk břicha mezi velmi častá vyšetření, která se běžně provádějí v medicínské praxi. Jeho hlavními výhodami jsou schopnost zobrazit vnitřní orgány (sonografie je v medicíně řazena mezi tzv. zobrazovací metody), neinvazivnost a bezbolestnost.

Sono břicha
Sono břicha

Indikace k sonu břicha

Sono břicha se provádí zejména v případech, kdy pacienta dlouhodobě obtěžují bolesti břicha nejasného původu, když má lékař podezření na onemocnění některého z vnitřních orgánů, jako je například slepé střevo, slezinu, nebo žlučník, ale také ledviny, močový měchýř a další orgány. Jiným závažným důvodem k provedení sonografického vyšetření dutiny břišní je vyloučení vnitřního krvácení, k čemuž může dojít v důsledku autonehody nebo jiného závažného úrazu. Ultrazvuk břicha dokáže odhalit také onkologická onemocnění. Dále se sono břicha využívá při gynekologických prohlídkách, zejména v rámci těhotenské poradny.

Jak se sono břicha provádí

Jak bylo uvedeno na začátku, ultrazvukové vyšetření je zcela bezbolestné. Pacienti ho nevnímají ani jako nepříjemné, protože se při něm položí na lůžko a lékař pomocí sondy, kterou krouživými pohyby posouvá po břiše pacienta, kontroluje dutinu břišní, což se mu zobrazuje na obrazovce. Jediné, co může pacientovi vadit je nanášení chladivého gelu na vyšetřovanou partii před vyšetřením, což se provádí z toho důvodu, aby byl zajištěn lepší kontakt vyšetřovací sondy s tělem pacienta. V závislosti na vyšetřovaném orgánu může být pacient požádán, aby během vyšetření zadržel dech, nebo změnil polohu, zpravidla na pravý a levý bok.

Příprava na vyšetření

Před vyšetřením břišních orgánů je třeba, aby pacienti alespoň 6 hodin nekonzumovali žádné potraviny, ani nápoje. Zakázáno je i kouřit. Dále se od pacientů vyžaduje, aby 3 dny před vyšetřením vynechali ze strav nadýmavé potraviny. Po vyšetření opouští pacient ordinaci bez omezení.

Výhody a význam

Délka vyšetření činí zpravidla několik minut. Výsledky vyšetření jsou známy ihned a lze je vytisknout. Další výhodou ultrazvukové sonografie je dostupnost, přístroje jsou obvyklou součástí vybavení většiny ordinací. Pomocí ultrazvuku lze prozkoumat všechny měkké tkáně a vyloučit tak nebo potvrdit vnitřní krvácení, přítomnost ledvinových kamenů či nádoru. Sono břicha tak významně přispívá k záchraně zdraví a života pacientů.

Princip fungování

Ultrazvukové vyšetření se provádí s využitím speciálního přístroje, jehož základními součástí je vyšetřovací sonda napojená na přístroj s ovládacím pultem a monitorem. Samotný princip je založen na vysílání vln sondou, která tyto vlny odráží zpět do přístroje. Časové zpoždění sondy se pak zaznamenává a převádí do podoby obrazu, který vidí lékař na obrazovce.

Sonografie společně například s RTG vyšetřením, magnetickou rezonancí patří mezi diagnostické zobrazovací metody. V praxi se pak sonografické vyšetření kombinuje dle potřeby s ostatními vyšetřeními, jako jsou laboratorní vyšetření krve, CT (počítačová tomografie) a další.

Historie

Kořeny sonografie sahají až do období 2. světové války, kdy se tato metoda využívala k odhalování ponorek válečných nepřátel. V oblasti medicíny se začala sonografie používat až později,  a to zhruba od poloviny minulého století.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here