Domů Nemoci Vyšetření, operace Sono ledvin

Sono ledvin

Sono ledvin patří k nejběžnějším a nejdostupnějším vyšetřením. Poslat vás na toto vyšetření může váš lékař, ale i specialista urolog či nefrolog. Sonografie dokáže na ledvinách odhalit i nádor. Jde až o tak dobré vyšetření, že jej lékaři chtěli prosadit mezi vyšetření, které by se staly součástí preventivních prohlídek. Bohužel to však neprošlo. I tak jej lékaři doporučují. Podle nich se zaplacení jednoho ultrazvuku ročně vyplatí.

Nádory ledvin nejsou zrovna pozitivní diagnózou, pokud se však zachytí včas a odoperují se, je zde naděje na úplné vyléčení. Sono ledvin a břicha dokáže lidem zachránit život. Přitom nezabere ani deset minut a pokud je prováděno na vaši žádost, vyjde vás asi na 400 korun.

Co je všechno vidět na sonu břicha

Na sonu je vidět jak vypadá žlučník, jestli obsahuje kameny, vidět je i slinivka, močový měchýř i vaječníky. No a samozřejmě tu jsou vidět i ledviny a nadledviny. Nádor na ledvinách roste obvykle pomalu a je tu proto dost vysoká šance jej podchytit včas. Nádory se navíc nemusí nijak projevovat.

Co dokáže?

Sono je schopno zobrazit tvar a velikost ledviny, strukturu ledvinné kůry dřeně a dále zachytí i rozšířenou ledvinovou pánvičku a ledvinové kameny, které jsou větší než 4-5 milimetrů. Dokáže zhodnotit hrubé změny stěn močového měchýře i množství moče v měchýři po vymočení a orientačně i velikost prostaty.

Ultrazvuk se užívá k vyhledávání cyst a ledvinových kamenů.

Dopllerovský ultrazvuk pak dokáže barevně zobrazit tok krve a prokrvení ledviny.

Průběh sonografie

U tohoto vyšetření není nutná hospitalizace. Vyšetření obvykle trvá pouze 10 minut. vyšetření se koná pouze u nemocného nalačno. Provádí se v leže na zádech anebo na boku. Aby bylo vyšetření reálné, je zapotřebí na tělo nanést trochu gelu.

Rizika

Ultrazvuk je dnes tak šikovný, že zvládne provést i sono u obézního. Nějakých jiných rizik u sonografie ledvin si nejsme vědomi.

Příprava před ultrazvukem ledvin

Na sonografii ledvin není zapotřebí žádné zvláštní velké přípravy. Není se ani čeho bát. Zhruba 1-2 hodiny před vyšetřením je nutné vypít velkou sklenici vody a v žádném případě nechoďte na toaletu se vymočit. Jinak od půlnoci byste měli být nalačno.

Výsledky vyšetření

Výsledky vyšetření se dozvíte hned. Obvykle je dávají do ruky, někde je zasílají elektronicky přímo lékaři, který vás na vyšetření poslal. Ten pak rozhodne, jestli je třeba ještě nějaké další vyšetření anebo je nutná nějaká léčba.

Ultrazvuk se užívá i při provádění dalšího vyšetření, a to biopsie ledvin. Užívá se k přesnému zacílení vpichu do ledviny. Lékař díky ultrazvuku může vybrat to správné místo, které dělá problémy. Během vyšetření může odborník sledovat i aktuální stav ledviny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here