Domů Nemoci Dětské nemoci Spála: Příznaky, léčba

Spála: Příznaky, léčba

Spála je infekční onemocnění způsobené streptokokem. Nejčastěji se jedná o streptokoka skupiny A, Streptococcus pyogenes, jehož bakterie se usadí v nosohltanu, kde produkují toxiny a způsobují zánět mandlí (streptokokovou angínu) a spálovou vyrážku. Spála postihuje především děti předškolního a mladšího školního věku, ale objevuje se také u dospělých. Ročně u nás postihne kolem dvaceti tisíc pacientů.

Název podle vyrážky

Název spála (lat. scarlatina)  má přímou souvislost s jedním z hlavních příznaků této nemoci, a to se spálovou vyrážkou (spálový exantém). Postižená kůže je zdrsněná, má na drobné červené skvrny a připomíná husí kůži. Vyrážka nesvědí. Spálovou vyrážku doprovází streptokoková angína. Do vynalezení penicilinu představovala spála vážnou nemoc, která často měla trvalé následky a někdy i smrt. Současná medicína ji již dokáže naštěstí úspěšně léčit.

Jak se spála přenáší

Spála se nejčastěji přenáší kapénkovou infekcí, buď kýcháním, kašlem, slinami, ale také sdílením příborů a dalších věcí osobní potřeby, například hraček. Přenést se však může také přes otevřenou ránu nebo trávicí trakt. Zdrojem nákazy může být nemocný, stejně jako zdravý člověk, který infekční onemocnění přenáší, aniž by mu sám podlehl. Nejvíce rizikovými obdobím pro výskyt spály jsou jarní a zimní měsíce. Inkubační doba se pohybuje od 1 do 7 dní, nejčastěji však 2 až 5 dní.

Spála a její příznaky

Jak se spála projevuje? Mezi typické příznaky patří vysoká horečka, zimnice, bolest v krku, čepy na mandlích, obtíže při polykání, zvětšené uzliny, nechutenství a zvracení, bolesti kloubů, atd., a proto se spála v počátečním stadiu podobá angíně. K výše uvedeným příznakům však ještě přistoupí výše zmíněná vyrážka, která se vyskytuje zejména v v oblasti podbřišku, hrudníku, třísel, plosek nohou, dlaní a podpaží. Vyrážka do dvou tří týdnů úplně zmizí a pacientům se začne na postižených místech šupinovatě až cárovitě loupat kůže.

Stanovení diagnózy

Ke stanovení diagnózy dochází zpravidla na základě obrazu nemoci. Vyrážka nemusí být vždy přítomna. Důležitým podkladem pro stanovení diagnózy je mikrobiologické vyšetření, kdy se do laboratoře zašle výtěr z nosohltanu.

Léčba spály

Spála se léčí podáváním antibiotik (penicilinu) v kombinaci s léky na snižování teploty a klidem na lůžku. V méně závažných případech postačí ambulantní léčba v kombinaci s domácím ošetřením, v závažnějších případech bývá nutná hospitalizace.  Pokud stav nemoci neumožňuje orální podání (pacient s obtížemi polyká), je nutné aplikovat léky injekčně. Pacientům trpícím přecitlivělostí na penicilin předepisují lékaři jinou medikaci, například erytromycin. Po dobrání antibiotik by měli pacienti minimálně týden zůstat mimo kolektiv, neboť jsou náchylnější k nákaze infekčními nemocemi. Pro obnovení střevní mikroflóry se doporučuje užívání probiotik, s čímž lze čít již v průběhu léčby. Alternativou k užívání antibiotik jsou homeopatika v kombinace s podáváním léků na posílení imunity a lokální desinfekcí. Vynechání antibiotik však může mít za následek celou řadu komplikací, například vážné poškození životně důležitých orgánů.

Opakovaný výskyt a možné komplikace

Proděláním nemoci si organismus vytvoří protilátky, ale bohužel spálu způsobuje více typů streptokoků, takže opakovaný výskyt spály u téhož pacienta není vyloučen.  Pokud není nemoc řádně doléčena, může dojít k poškození srdečního svalu, rozvinutí revmatu a dalším komplikacím. Někdy se také objevuje onemocnění ledvin. Tyto komplikace jsou však spíše vzácné, antibiotika obvykle v průběhu 2 až 3 dnů zaberou a pacient je úspěšně doléčen bez komplikací a následků Z důvodu úspěšného doléčení je však důležité antibiotika dobrat.

Prevence spály

A jak děti před spálou chránit? Existují vůbec nějaké možnosti prevence? Proti spále bohužel nelze očkovat. Jediné, co můžete udělat, je dbát na dodržování obecných hygienických návyků (mytí rukou, apod.) a na posilování imunity (saunování, otužování, konzumace stravy bohaté na vitamíny, atd.)  U dětí, které přišly do kontaktu s nakaženou osobou, lze využít možnosti chemoprofylaxe, která spočívá v preventivním podávání antibiotik před rozvinutím nemoci. Děti, které přišly do kontaktu se spálou, by po dobu jednoho týdne měly zůstat mimo dětský kolektiv.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here