Domů Nemoci Dětské nemoci Spalničky: příznaky, očkování

Spalničky: příznaky, očkování

Spalničky - očkováníProti spalničkám je v České republice zavedeno povinné očkování (takzvaná MMR vakcína), takže se toto onemocnění u nás vyskytuje pouze velmi sporadicky. Nicméně přesto je dobré něco o spalničkách vědět. Předně se jedná o infekční virové onemocnění, které je provázeno charakteristickou vyrážkou. Původcem je spalničkový virus, který jako hostitele využívá výhradně člověka. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí.

V České republice se spalničky vyskytují opravdu velmi zřídka, zhruba 20 – 25 případů za rok a to výhradně u dospělých nebo dospívajících dětí, které byly očkovány pouze jednou dávkou vakcíny nebo očkovány nebyly. V zemích kde povinné očkování proti spalničkám není zavedeno, patří toto onemocnění mezi nejčastější příčinu smrti dětí do 5 let.

Projevy spalniček

Virus spalniček má poměrně dlouhou inkubační dobu, a to v průměru 13 dní (někdy může být i 6 dní a někdy až 19 dní). Prvními příznaky spalniček jsou kašel, rýma a zánět spojivek. Na sliznici dutiny ústní se objevují takzvané Koplikovy skvrny (bílé skvrny na červeném podkladě), které jsou pro spalničky charakteristické. Někdy se Koplikovy skvrny neobjeví, nicméně vždy se v pozdějších fázích nemoci přidá vyrážka, která začíná za ušima a následně se šíří přes obličej na celé tělo. Nemocné dítě bude mít vysokou teplotu (až 40°C) a obvykle vyrážka do týdne od prvních projevů zmizí. Dítě přestává být infekční po cca 9 – 10. dnech od prvních projevů spalniček.

Léčba spalniček a očkování

Nemocné dítě nesmí do kolektivu a musí být v izolaci. Na spalničky neexistují antivirotika ani žádné jiné léky, a tak je léčba čistě symptomatická (tedy léčí se pouze projevy onemocnění). Při spalničkách je potřeba snižovat teplotu, vysokou teplotu snižujeme například zábaly, omýváním vlažnou vodou a podáváme antipyretika (léky proti horečce). Pamatujte si, že děti do 15. let nesmí v žádném případě nikdy užívat léky proti horečce s obsahem kyseliny acetylsalicylové (tedy nikdy nepodávat acylpirin, anopyrin, aspirin a podobné léky – zeptejte se vašeho lékárníka!). Na snižování teploty dětem podáváme vždy paracetamolová léčiva (Paralen, Panadol) nebo Ibuprofen. Teplotu je potřeba kontrolovat alespoň 3x denně a pokud má dítě zánět spojivek udělejte v místnosti kde se léčí pološero a při pálení očí je omývejte kouskem vaty namočeným ve vodě. Důležitý je klid na lůžku. U dětí se sníženou obranyschopností může lékař předepsat například ribavirin. Onemocnění mohou provázet komplikace, jako jsou například průjem, encefalitida, febrilní křeče, zánět jater, apod. V případě jakýchkoli pochybností nebo pokud horečky neustupují, vždy vyhledejte pomoc lékaře.

Jak píšeme výše, v České republice je proti spalničkám zavedeno povinné očkování (vakcína MMR), takže pravděpodobnost onemocnění vašho dítěte je velmi malá. Nicméně je dobré se přesvědčit zda vaše dítě tuto vakcínu skutečně dostalo a je proti spalničkám chráněno. První dávka vakcíny se aplikuje v 15. měsících života dítěte a následně se za 6 až 10 měsíců provádí přeočkování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here