Domů Nemoci Dětské nemoci Spálová angína

Spálová angína

Spálová angína představuje jednu typickou infekční dětskou nemoc, kterou však mohou dostat nejen děti, ale i dospělí. Jde o velkého strašáka školních lavic, jelikož se objevuje v epidemických vlnách, kdy je schopna řádně pročistit školní lavice. Objevuje se zejména v jarním a chladném podzimním až zimním období, kdy jsou děti nejvíce oslabené a shlukují se na jednom místě ve větších kolektivech.

O spálové angíně

Spálová angína se ponejvíce objevuje u dětí od 5 do 15 let. Způsobuje ji nejčastěji Streptokok skupiny A, ale rovněž i beta-hemolytický streptokok (Streptokok pyogenes). U těchto baktérií je typické, že produkují tzv. Dickův erytrogenní toxin, jež je uvolňován do krvi, díky čemuž má nemocný malinový jazyk, tělo pokryté vyrážkou a rudý obličej. Infekce se šíří kapénkami, tedy vzduchem, kašlem a kýcháním. Inkubační doba je přibližně 2-4 dny. Před érou antibiotik u ní šlo dokonce o život. S antibiotiky je tomu jinak, ale i tak hrozí komplikace, které jsou spojeny s chorobami srdce, ledvin a jiných částí těla.

Příznaky spály

Vedle příznaků podobným angíně, čili bolesti v krku, bolesti hlavy, zduřených uzlin, nevolnosti a zvracení, se objevují i jiné specifické příznaky, které umožňují lékaři poměrně snadno rozeznat spálovou angínu od té běžné. Typickými projevy spálové angíny jsou červená vyrážka po těle, zimnice, oteklé mandle, bolest v krku a hlavy, horečka, extrémní únava, nevolnost a zvracení. Nemoc dále doprovází zduření lymfatických uzlin na krku, ztráta chuti k jídlu, bolest břicha a bílý povlak na jazyku. Důležitou součástí u obou nemocí je prevence. Dbejte na to, abyste si pečlivě umývali ruce, nesdílejte s nikým nádobí, ani potraviny, při kašli i kýchání si zakrývejte nos i ústa.

Červená vyrážka

Červená vyrážka s texturou je pro spálu velice charakteristickým příznakem, jež se objevuje asi do 12 až do 48 hodin po propuknutí nemoci. Začne na jednom místě, obvykle na hrudi a břiše, ale nakonec se rozšíří po celém těle. Tváře jsou kolikrát rudé, kromě okolí okolo úst, které zůstávají bledé.

Diagnostika

Nemoc diagnostikuje dětský nebo obvodní lékař poté, co si vyslechne váš popis a prohlédne si vás. Vhodné je také udělat i odběr krve a výtěr z krku.

Léčba

Spálová angína se neobejde bez antibiotik, antipyretik a analgetik. Nemocným může také pomoci zmrzlina a zvlhčovač vzduchu. Důležitou součástí léčby je rovněž i dostatečný příjem tekutin. Proti bolesti vám mohou pomoci cucavé pastilky (šalvěj). Po dobu léčby je vhodné změnit jídelníček a zavést šetřící dietu. Nezapomeňte také kloktat.

Komplikace

Pokud se spála neléčí, šíří se na plíce, kůži, ledviny, střední ucho, srdce, klouby a nervový systém. Možnými komplikacemi choroby jsou revmatická horečka, zánět slinivky, glomerulonefritida nebo třeba také erytém.

1 komentář

  1. Dobry den synovi jsou 2,5 roku a ma asi spalovou anginu rekla pani doktorka cekame na vysledky ma na tele vyrazku I na obliceji horecky mel prvni dva dny a treti uz ne bere treti den antibiotika uz si I hraje ale bojim se a mam 6letou dceru a Nevim jestli to uz taky dcera nechyti zatim nema horecky ani vyrazku ale bojim se jestli to taky nechytne od syna den pred nemoci pili ze stejne flasky dekuji za odpoved

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here