Domů Nemoci Kosti a svaly Špatně srostlá zlomenina

Špatně srostlá zlomenina

Špatně srostlá zlomenina, čili malunion, představuje jednu z komplikací všech zlomenin. Stav spadá do poruch hojení zlomenin. 

Co si pod špatně srostlou zlomeninou představit? 

Je to jednoduché, jde o zhojení zlomeniny v nesprávném postavení. To přitom může být asymptomatické nebo s poruchou funkce. Kost je pak zkroucená, kratší nebo dokonce ohnutá. Kosti jsou deformované. Malunion se může objevit u jakékoliv zlomeniny v těle. Nejvíce k ní ale dochází u kostí na rukou a pažích, kyčelním kloubu, v kotníku a u kostí na noze. 

Příčiny vzniku

Špatně srostlá zlomenina vzniká při nedokonalé repozici nebo po nestabilní fixaci. I proto je důležité u zlomenin provádět opakované rtg. kontroly. Objevit se může i tehdy, když si sundáte sádru příliš brzy nebo se zlomeninou nevyhledáte lékaře vůbec nebo k němu dorazíte až za delší dobu. 

Jak se projevuje? 

Špatně srostlá zlomenina se ponejvíce projevuje otokem, zkroucením, ohybem nebo zkrácením kosti. Nemocní pak mohou mít problémy s držením rovnováhy, stabilitou nášlapu, nepohodlím, citlivostí kosti i bolestí. Nohu nemusíte vůbec ohnout. Postižená oblast může být ztuhlá, může omezeně fungovat.  

Co zvyšuje riziko vzniku? 

  • Rizikovými faktory je kouření, obezita, cukrovka a jiné zdravotní problémy. 
  • Někdy k tomu dojde ve chvíli, když zlomená kost nemá dostatečný průtok krve. 
  • Když byly kosti stabilizovány, kosti se nedotýkaly. 
  • Zlomená kost se pohybovala dřív, než se mohla uzdravit kvůli nesprávné stabilizaci. 

Pokud byste takto špatně srostlou zlomeninu neřešili, může to vést k dalším zdravotním problémům. Ty jsou spojeny s nestabilitou končetiny, problémy s klouby (nestabilita, degenerace), deformací, rozvojem artritidy i ztrátou funkce. 

Jak se taková špatně zhojená zlomenina odhalí? 

Diagnostika je spojená s prohlídkou lékařem, který pak nemocného pošle na rentgen. Pro přesnější definici někdy může chtít i CT nebo MRI vyšetření. 

Léčba

Zlomeninu pomůže vrátit další chirurgický zákrok. Jde o tzv. osteotomii. Zákrok se provádí zcela běžně a vede ke srovnání kostí do správné polohy a někdy to může být spojeno se zkrácením, prodloužením nebo změnou polohy kosti. Zákrok je spojen s opětovným zlomením nebo rozříznutím kosti v místě původní zlomeniny nebo v její blízkosti. Pak se vše správně uloží, může se použít i kostní štěp na podporu hojení a pak v závislosti na závažnost zlomeniny mohou být k sobě zlomené kosti drženy pohromadě vnitřní nebo vnější fixací. Jde o použití šroubů, dlah, drátů. Vnější jsou pak spojeny s tuhým rámem a kolíky nebo dráty. Po operaci je důležitá pooperační péče a následně potom by měla proběhnout i rehabilitace.

1 komentář

  1. Dobrý den,potřebovala bych radu. Mám sestru, která dříve než si zlomila nohu byla invalidní(pomocí. chodítka si dříve před úrazem došla na WC nebo udělala pár kroků z pokoje do kuchyně). Po úrazu jí zjistili,že rentgen ukázal sjetí kostí a jelikož je invalidní operaci vyloučili kvůli dalším komplikacím a řešili to ortézou,kterou musí nosit stále. Po poslední kontrole nám doktor sdělil,že rtg je pořád stejný,ale noha je prý po 5mesicich zhojená. tak prý máme začít pomalu chodit samozřejmě s ortézou.Chtela bych pomoct ale nevím co víc udělat,při stoupání má bolesti,otéká jí noha. Děkuji za rady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here