Domů Nemoci Gynekologie Špinění v těhotenství

Špinění v těhotenství

Špinění v těhotenství dokáže budoucí maminky pěkně vystrašit. Naštěstí se většinou nejedná o závažný zdravotní problém. Co je tedy jeho příčinou? A kdy by měla pacientka pro jistotu navštívit svého gynekologa?

Špinění v těhotenstvíNež se uhnízdí vajíčko

Tak zvané uhnízďování vajíčka v děloze je nejčastějším zdrojem špinění v těhotenství. V prvních týdnech po otěhotnění, kdy žena zpravidla vůbec netuší, že je v jiném stavu, dochází k mírnému špinění způsobeném tím, že se oplodněné vajíčko uchycuje na děložní stěnu. Ve srovnání s běžnou menstruací se jedná o krvácení nízké intenzity – označované jako špinění, která navíc mívá spíše hnědou nežli červenou barvu. Většina gravidních žen považuje toto špinění za menstruaci. Protože se však o skutečnou menstruaci nejedná, používá se pro tento jev označení falešná menstruace. Některé ženy mohou dokonce falešně menstruovat po velkou část těhotenství, zde je pak gravidita diagnostikována na základě jiných příznaků.

Změny na děložním čípku

V souvislosti s krvácením v těhotenství považujeme za důležité zmínit, že děložní čípek gravidních žen je více prokrvený, což znamená, že je celkově náchylnější k drobným poraněním, která se pak mohou projevovat krvácením. Typickým příkladem je mírné krvácení poté, co měla těhotná žena pohlavní styk, nebo absolvovala gynekologické vyšetření. Jinou možnou příčinou je pak infekce děložního čípku.     

Těhotenství v ohrožení

Mnohem závažnější příčinou krvácení v těhotenství (největší riziko je do 12. týdne těhotenství, tedy v prvním trimestru), je spontánní potrat. V tomto případě žena krvácí jasně červenou krví s příměsí vody, v krvi mohou být přítomny i sraženiny. Pozor, ne vždy je takové krvácení známkou potratu, může se jednat pouze o přítomnost hematomu v děloze, kdy lze ve většině případů miminko ještě zachránit (matka je v tom případě několik dní hospitalizována v nemocnici, nebo je jí přinejmenším doporučen klidový režim, a podávají se jí léky k udržení těhotenství). Zvláštním případem spontánního potratu je syndrom mizejícího dvojčete, kdy druhý plod nadále prosperuje.

Neméně závažnou komplikací je mimoděložní těhotenství (stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu, který s tím, jak vajíčko postupně roste, může prasknout). Pacientka v tomto případě mívá bolesti v podbřišku, může mít i horečku. Mimoděložní těhotenství je stav, který vyžaduje zásah lékaře.    

Krvácení v posledním trimestru

Jakékoli známky krvácení v posledním trimestru těhotenství jsou signálem, že by žena měla raději vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o známky blížícího se porodu (odchod hlenové zátky), stejně jako o známku předčasného odlučování lůžka, což představuje závažné riziko pro maminku i pro miminko, a proto vyžaduje lékařskou pomoc.  Další možnou příčinou je vcestné lůžko (placenta překrývá vnitřní branku), závažná komplikace v těhotenství, která je důvodem k hospitalizaci a následně i k provedení císařského řezu. V těchto případech se však jedná krvácení, ne o pouhé špinění.

Nepatrné špinění zpravidla není důvodem k většímu znepokojení, ovšem pro „klid duše“, který je právě v období těhotenství tolik důležitý, se ženám doporučuje, aby navštívily gynekologa, který vyvrátí jejich obavy ze zdravotních komplikací. Naproti tomu silnější krvácení a jakékoli krvácení jasně červené barvy je důvodem k okamžitému vyhledání lékařské pomoci.     

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here