Domů Nemoci Infekce Spirochéty

Spirochéty

Spirochéty jsou druh bakterií, které jsou specifické tvarem. Jedná se totiž o spirálovité/šroubovicovité bakterie, které se mohou aktivně pohybovat.

Mezi nejvýznamnější zástupce spirochét patří tyto bakterie:

Bakterie patřící do rodu Borrelia, Leptospira a Treponema.

Borrelia:

Rod Borrelia v sobě zahrnuje více druhů bakterií, pro které je společný spirálový tvar buňky, závity jsou nepravidelné. Bakterie se mohou aktivně pohybovat, neboť má bičíky.  Rezervoárem borelií ve volné přírodě jsou zvířata, hlavně drobní savci a ptáci. Přenáší je parazitičtí členovci, kteří sají krev a následně se přisají na dalšího teplokrevného živočicha a nakazí ho.  Mezi boreliemi jsou druhy, které způsobují lymskou borelózu a návratné horečky.

  • Návratné horečky způsobují Borrelia recurrentis, Borrelia hermsii (přenáší je klíště i veš)
  • Boreliózy jsou způsobené Borrelia burgdorferi, která je přenášená infikovaným klíšťaty. Borrelie se nejčastěji léčí tetracykliny nebo makrolidy.

Treponema:

Rod Treponema je tvořen stejně jako ostatní rody spirochet pohyblivými bakteriemi spirálovitého tvaru. V tomto rodu jsou bakterie, které způsobují nemoci u člověka, ale také druhy, které nejsou pro člověka nebezpečné. Tyto se mohou vyskytovat např. v ústech.

Nejznámější patogenní treponemou je Treponema pallidum, která stojí za onemocněním, které se nazývá syfilis čili příjice. Jedná se o velmi vážné onemocnění přenášené pohlavním stykem, které je nutné léčit, neboť vede k vážným trvalým komplikacím, může postihovat pohlavní orgány a způsobit neplodnost, poškodit nervovou soustavu, sluch atd. Treponemy dobře reagují na léčbu penicilinovými antibiotiky.

Dalším zástupcem je Treponema pertenue, která je známá hlavně v tropických oblastech a způsobují frambézii. Jedná se o onemocnění kůže a podkoží. Nákaza se přenáší přímým kontaktem s nakaženým. Vytváří se vředy plné bakterií.

Treponema carateum je původcem onemocnění hlavně na americkém kontinentu. Má na svědomí chronické záněty kůže označované jako pinta.

Leptospira:

Rod leptospira zahrnuje spirálovité pohyblivé bakterie, které mohou být nepatogenní, ale také způsobovat vážná onemocnění, tj. leptospirózy. Hlavními nakaženými i přenašeči jsou zvířata. K nákaze člověka dojde např v případě, že se o nakažená zvířata stará, pracuje s nimi, drobní hlodavci mohou svým trusem a močí infikovat potraviny. Mezi neškodné leptospiry patří např. Leptospira biflexa, kterou můžeme najít ve vlhké půdě. Naopak patogenní je Leptospira interrogans, která napadá tkáně, poškozuje cévy, vede ke krvácení a žloutence. Bývají také horečky, bolesti kloubů, leptospiry mohou pronikat také do nervové soustavy.

Spirochaeta

Druhy bakterií z rodu Spirochaeta nejsou pro člověka nebezpečné. Nacházejí se běžně v přírodě, a to hlavně ve vlhkém prostředí, jakou jsou rybníky, oceány, řeky s bahnitými dny atd.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here