Domů Nemoci Vyšetření Spirometrie

Spirometrie

Spirometrie je poměrně často prováděné vyšetření, které má za úkol změřit plicní ventilaci. Vyšetření rovněž poodhaluje roušku u některých nemocí. Jde tedy o velmi efektivní vyšetřovací metodu, která pomáhá lékařům s diagnostikou plicních chorob.

Něco o spirometrii

Vyšetření je zaměřeno na funkci pacientových plic, které se provádí speciálním přístrojem, který je znám jako spirometr. Vyšetření se zabývá průzkumem schopnosti se nadechnout a vydechnout. Spirometr je určen k odhalení příčin problémů s dýcháním. Odhalí poruchy průchodnosti, ale i další problémy. Spirometr naleznete nejvíce v plicních a alergologických ambulancích, případě i na interně.

Co dokáže odhalit spirometrie

Spirometrie není určena pouze k diagnostice astmatu, vyšetření je vhodné provést u opakovaných zánětů průdušek, trvajícím kašli, dechových potížích a v pylové sezóně. Spirometrie dokáže odhalit i chronickou obstrukční chorobu plic anebo cystickou fibrózu. Indikována je proto nejen u lidí s kašlem a dušností, ale i s cyanózou nebo u lidí před operací hrudníku.

Jak funguje spirometrie

Pokud jste odesláni na spirometrii a ještě jste nikdy v životě neměli, nemusíte se bát. Nejde o nic nepříjemného, ani bolestivého. Vyšetření je poměrně rychlé a jeho nejkomplikovanější částí je to, abyste správně vydechli do spirometru. Což se pro někoho (z psychických důvodů) nemusí zdát jednoduché. Veskrze však nejde o nic složitého a pokud budete poslouchat instrukce zdravotníka, tak vyšetření hravě zvládnete. Ročně toto vyšetření absolvují stovky lidí.

Jak probíhá spirometrie

Spirometrie probíhá v sedě anebo ve stoje, v poloze, kdy se cítíte pohodlně a uvolněně. Na nos dostanete klip, abyste u vyšetření nemohli dýchat nosem a veškerý vzduch procházel jen ústy. Do úst dostanete papírovou trubičku, která je napojena na přístroj, který snímá průtoky a objemy vzduchu, jenž nadechujete a vydechujete. Program v počítači vše vyhodnotí a na jejich podkladu tiskne křivku. Při vyšetření se zdravotník snaží, abyste ze sebe vždy dostali maximum, abyste dýchali normálně, a pak se zhluboka nadechli a vydechli co nejrychleji maximum. Někdy vyšetření probíhá několikrát za sebou a lékař nakonec vybere ten nejlepší výsledek.Vyšetření jsou schopné zvládnout už tříleté děti, takže se nemusíte obávat, že byste jej nezvládli snad vy.

Čeho se obávat u vyšetření?

Říká se, že ničeho, ale není to pravda, protože ve skutečnosti toto vyšetření může vyvolat astmatický záchvat anebo urputný záchvat kašle.

Výhodné je, že lékař může s výsledky spirometru pracovat okamžitě a podle jejich výsledků nastavuje i následující léčbu. Pokud se vás dotýká nějaké plicní onemocnění, můžete očekávat, že toto vyšetření budete absolvovat pravidelně, a to i v klidové fázi. Lékař si pak může kontrolovat léčbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here